تاریخ امروز۳ بهمن ۱۳۹۹
What is the financial market code?

کد بورسی چیست و از چه طریقی می توان آن را تهیه کرد؟

برای انجام معاملات مربوط به سهام، می توان از دو طریق اقدام کرد.

۱)مراجعه ی حضوری
۲) خرید به صورت اینترنتی

اما خرید و فروش سهام بدون تهیه ی کد بورسی امکان پذیر نیست. این عمل را می توان با عملیات بانکی مثل برداشت وجه مقایسه کرد که برای انجام آن، به حساب بانکی نیاز خواهید داشت.

این کد از حروف اول نام خانوادگی به همراه پنج عدد دیگر تشکیل شده است که انتخاب این اعداد، کاملا به صورت تصادفی انجام می شود‌. در صورتی که نام و نام خانوادگی فردی صالحی باشد، کد بورسی او می تواند صالح ۱۳۵۶۴ باشد. اگر بعد از انتخاب این کد نام خانوادگی خود را تغییر دهید، کد بورسی شما نیز تغییر خواهد کرد.

توجه به این نکته نیز ضروری است که، هر فرد نمی تواند بیشتر از یک کد بورسی برای انجام تمام معاملات داشته باشد.کد بورسی با عنوان کد سهام داری نیز، شناخته می شود و امکان خرید و فروش سهام نیز، از طریق مراجعه به نرم افزاری به نام معاملات آنلاین، انجام پذیر خواهد بود.

معاملات آنلاین با نام برخط و معاملات اینترنتی با نام آفلاین، شناخته می شوند.

مدارک لازم برای ثبت نام بورس و دریافت کد بورسی:

قبل از اقدام برای تهیه ی بورس، باید مدارک زیر را تهیه کنید.

۱)اصل شناسنامه(صفحه ی اول و توضیحات)
۲) اطلاعات بانکی که در آن حساب دارید. این اطلاعات شامل شماره شبا، شماره حساب، نوع حساب و موارد دیگر می باشد.
۳) فرم مشتریان حقوقی
۴) داشتن فرمی با عنوان کد معاملات آنلاین
۵) داشتن فرمی که با آن می توان معاملات اینترنتی را انجام داد.

مدارک لازم برای ثبت نام بورس و دریافت کد بورسی:

حداقل مدرک برای دریافت کد بورسی چیست؟

ممکن است این ذهنیت برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد که، مدرک خاصی برای دریافت این کد وجود دارد. اما جالب است بدانید که نیاز به هیچ مدرکی نیست و تمامی افراد حقیقی می توانند آن را دریافت نمایند.
مدارک لازم برای دریافت کد بورسی توسط شرکت ها و موسسات چیست؟
۱) اصل و تصویر شناسنامه
۲) اصل و تصویر روزنامه رسمی
۳)  کارت ملی اعضای هیات مدیره
۴) تصویر روزنامه ی رسمی تاسیس به همراه اصل آن
۵) ارائه ی آگهی تمام تغییرات
۶) شناسنامه و کپی آن برای تمام اعضا
۷) در دست داشتن فرم تعهد نامه
۸) ارائه ی فرم مربوط به مشتریان حقوقی
۹) ارائه ی فرم درخواست کد معاملات آنلاین
و یک سری مدارک دیگر

آیا برای دریافت کد بورسی، هزینه ای لازم است؟

اگر برای تایید هویت خود به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید، هزینه ی ۱۲ هزار تومان از شما دریافت می شود. اما دریافت این کد به صورت کلی رایگان است و نیازی نیست که هزینه ی دیگری بپردازید.

چه کسی کد بورسی را صادر می کند؟

صدور کد بورسی، از طریق کارگزاری ‌های بورس اوراق بهادار تهران انجام می گیرد. همچنین برای خرید و فروش و انجام معاملات بورس، باید به این کارگزاری ها مراجعه نمایید. در حال حاضر از میان ۱۰۰ شرکت کارگزاری که مشغول فعالیت هستند، فقط تعداد اندکی از آن ها خدمات درستی را به مشتریان ارائه می دهند.

متاسفانه برخی از کارگزاری ها، ادب و احترام را در مورد آن دسته از مشتریانی که می خواهند سرمایه ی اندکی در بورس داشته باشند، رعایت نمی کنند و حتی به آن ها تخفیف نیز نمی دهند. در حالی که این کار خلاف موازین اخلاقی است.کارگزار موظف است تا مشتری را به درستی راهنمایی کند و نرم افزار های به روز انجام معاملات را به او معرفی کند.

کد بورسی (کد سهامداری) چگونه صادر می‌شود؟

تنها راهی که برای دریافت کد بورسی وجود دارد، مراجعه به نزدیک ترین کارگزاری ها توسط مشتریان می باشد. البته امکان انجام عملیات به صورت غیر حضوری نیز، وجود دارد که در بعضی از کارگزاری ها انجام می شود.

برای خرید سهام از فرابورس، به کد معاملاتی دیگری احتیاج است؟

مشتریان می توانند توسط کد معاملاتی بورسی که تهیه کرده اند، سهام مورد نظر خود مثل اوراق تسهیلات مسکن و سایر سهام ها را خریداری نمایند.

پیشنهاد ویژه:آموزش بورس از مبتدی تا پیشرفته(استاد شو)

تفاوت بورس و فرابورس چیست؟

شرکت های مربوط به بورس و فرابورس، شرایط مختلفی در پذیرش دارند اما تفاوت فاحشی در بین آن ها مشاهده نمی شود.علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت tsetmc.com تمام معاملات مربوط به شرکت های بورس و فرابورس را مشاهده کنند و اطلاعات لازم را در این زمینه، کسب نمایند.

آیا کد بورسی، فقط برای خرید و فروش سهام استفاده می شود؟

خیر. با استفاده از این کد، می توان انواع اسناد خزانه ی اسلامی را تهیه کرد و دریافت آن فقط به خرید سهام محدود نمی شود.
لازم به ذکر است که عده ای از افراد، کد بورسی را فقط برای خرید اوراق با درآمد ثابت تهیه می کنند.

آیا امکان سوء استفاده از طریق کد بورسی وجود دارد؟

خیر. کد بورسی مانند شماره حساب در افراد حقیقی متفاوت است. و هیچ کس نمی تواند با دانستن آن کلاهبرداری انجام دهد.

پیشنهاد مقاله:روش های کسب درآمد از بورس

امنیت کد بورسی:

لازم است تا مشتریان، نام کاربری و رمز عبور خود را دور از دسترس افراد و در مکانی امن، نگهداری کنند. با در دست داشتن این اطلاعات می توان به سامانه ی معاملاتی وارد شد. بنابراین محافظت از این اطلاعات، اهمیت زیادی دارد.اما باید بدانید که امکان تغییر شماره حساب و دریافت وجه نقد با دانستن این کد وجود ندارد و اگر اطلاعات شما سهوا به دست کسی افتاد، لازم نیست زیاد نگران باشید.اگر مایل بودید شماره حساب یا سایر اطلاعات ثبت شده ی خود را تغییر دهید، می توانید به کارگزاری های مربوطه مراجعه کرده و این کار را به سهولت انجام دهید.

جمع ‌بندی:

همان طور که در این مطلب اشاره کردیم، ورود به دنیای بورس و اوراق بهادار بدون داشتن کد بورسی امکان پذیر نیست. و کسانی که قصد انجام معاملات( خرید و فروش بورس و اوراق بهادار) را داشته باشند، می توانند با در دست داشتن مدارک مربوطه، این کد را دریافت نمایند.دریافت کد بورسیه برای تمام مشتریان حقوقی، از دو طریق حضوری و غیر حضوری( اینترنتی) امکان پذیر است. و آن ها با داشتن این کد می توانند تمام معاملات مربوط به بورس و فرابورس را انجام دهند.با مقالات دیگر سایت بورس ملت همراه ما باشید.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *