تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹
فرابورس چیست

فرابورس چیست و چه مزایایی دارد؟

زمانی که تصمیم به سرمایه گذاری می گیرید، اولین بازاری که به گوشتان می خورد بدون شک بازار بورس است. اما آیا می دانید بازار دیگری با عنوان فرابورس هم وجود دارد؟ فرابورس چیست؟ آیا این بازار با بازار بورس مشابه است؟ چه تفاوتی میان این دو بازار وجود دارد؟

برخی بر این باور هستند که بازار بورس با فرابورس یکسان است. اما باید بگوییم این دو بازار تفاوت هایی با یکدیگر دارند. اگر با ما همراه باشید، ابتدا به تعریفی مختصر از بازار فرابورس خواهیم پرداخت تا بدانیم این بازار چیست، و چه تفاوتی با بازار بورس و اوراق بهادار دارد.تفاوت بورس با فرابورس در چیست؟

فرابورس چیست و به چه بازاری گفته می شود؟

بازار OTC یا فرابورس، در اصل به بازاری اطلاق می شود که شرکت های خاصی در آن به معامله می پردازند. شرکت هایی که وضعیت سود اوری مناسبی نداشته و حتی می توانیم بگوییم در مورد سهام آنها شفافیت کافی وجود ندارد.

معمولا این شرکت های فرابورس با یکدیگر به صورت توافقی معامله می کنند. یعنی خریدار و فروشنده در مورد خرید و فروش سهام با یکدیگر به توافق رسیده و سپس به معامله می پردازند. بسیاری از افراد که در مورد بازارهای بورس و فرابورس اطلاعات دارند، در تعریف کلی فرابورس چیست بیان می کنند، که معامله در این بازار آسانتر از بازار بورس است.

فرابورس چیست و به چه بازاری گفته می شود

اصولا شرکت هایی که در بازار فرابورس اقدام به معامله می نمایند، از نظارت محدود تری نسبت به بازار بورس برخوردار هستند. این شرکت ها از آنجایی که شرایط لازم را برای ورود به بازار بورس دارند، و برای این که از کلاهبرداری در معاملات خود در امان بمانند، در بازار فرابورس به معامله می پردازند.

پس به طور کلی می توانیم در پاسخ به سوال فرابورس چیست بیان کنیم، که این بازار یک بازار منعطف است. به این صورت که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار به فعالیت میپردازد. در این بازار هیچ مرکزیتی وجود ندارد. یعنی افراد هم می توانند از طریق تلفن و هم از طریق ابزار های الکترونیکی اقدام به خرید و فروش سهام نمایند.

فرابورس ایران چیست و در آن به چه صورت معامله انجام می شود؟

اگر قصد سرمایه گذاری دارید، این نکته را به خاطر بسپارید که بازار فرابورس ایران به هیچ عنوان جایی برای انجام معاملات به صورت توافقی نیست. البته شرکت های مختلفی در این بازار وجود دارد که سهام خود را عرضه می نمایند. اما بیشتر معاملات در بازار فرابورس، به صورت برخط انجام می شود.

اگر به دنبال این هستید که بدانید فرابورس چیست و چگونه در آن معامله انجام می شود؟ بهتر است بدانید که در این بازار تعدادی اوراق بدهی وجود دارد که منجر شده است تا این بازار، به یک بازار بورس کامل تبدیل شود. در حالی که عرضه و تقاضای اوراق بهادار در بازار فرابورس، بیشتر در چهار قالب کلی نمایان است.

به این صورت که در بازارهای اول، دوم و سوم فرابورس بیشتر به انواع اوراق های بهادار پذیرفته شده می پردازند، در حالی که در بازار چهارم عرضه اوراق های بهادار در بازار صورت می پذیرد. سالها پیش از انکه مردم بدانند فرابورس چیست و این بازار فعالیت خود را آغاز نماید، تنها شرکت هایی اقدام به انجام معامله و خرید و فروش  در بازار سهام می نمودند که توسط سازمان اوراق بهادار و بورس تهران پذیرفته شده بودند.فرابورس ایران چیست

در غیر این صورت این دسته از شرکت ها قادر به فعالیت در بازار بورس نبوده و نمی توانستند اقدام به خرید و فروش  سهام خود در این بازار نمایند. اما زمانی که بازار فرابورس ایجاد شد، و سرمایه گذاران با مفهوم فرابورس چیست اشنا شدند، این دسته از شرکت ها نیز موفق به خرید و فروش سهام خود گردیدند.

به طور کلی می توانیم بگوییم که خرید و فروش سهام و به طور کلی انجام معامله در بازار فرابورس، بسیار ساده تر از بازار بورس است. پس تمام افرادی که با مفهوم بازار فرابورس چیست اشنا هستند، به راحتی می توانند اقدام به انجام معامله در این بازار نمایند.

اگر میخواهید در بورس استاد بشی توصیه میکنم روی این لینک قرمز کلیک کن و تا اخر ویدیو  رو ببین  پکیج آموزش بورس  از مبتدی تا پیشرفته.

کد فرابورس چیست و چه فرقی با کد بورس دارد؟

هر شخص حقیقی و حقوقی برای انجام معامله در بازار بورس، نیاز به کد بورس دارد. اما آیا می دانید کد فرابورس چیست؟ و این کد چه تفاوتی با کد بورس دارد؟ می دانیم که منظور از کد بورس در اصل یک شناسه خاصی است که از سه حرف اول نام خانوادگی و ۵ عدد تصادفی تشکیل می شود.

از این کد با نام کد سهامداری نیز یاد می کنند. که اگر شخصی کد بورسی دریافت نماید به راحتی می تواند از طریق اینترنت به انجام معامله و خرید و فروش سهام بپردازد. این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که کد بورس برای هر شخص منحصر به فرد است. یعنی یک شخص نمی تواند همزمان چندین کد بورسی دریافت نماید.

پس هر کد ملی، برابر با یک کد بورس است. مراحل دریافت این کد ها با یکدیگر تفاوتی ندارد. اما مهمترین تفاوتی که می توانیم برای این دو کد بیان نماییم، این است که کد بورس را هم اشخاص حقوقی و هم اشخاص حقیقی می توانند دریافت کنند.

در حالی که برای دریافت کد فرابورس، تنها لازم است شرکت ها اقدام نمایند. زیرا هر شخصی با استفاده از کد بورسی خود می تواند هم در بازار بورس و هم در بازار فرابورس به معامله بپردازد. پس در پاسخ به این سوال که کد فرابورس چیست، باید بگوییم کد فرابورس همان کد بورسی است که لازم است فقط شرکت هایی که قصد انجام معاملات در بازار های فرابورس را دارند، دریافت کنند.

انواع بازار های فرابورس ایران کدامند؟

پس از آن که دریافتید فرابورس چیست لازم است در مورد انواع بازارهای فرابورس نیز اطلاعاتی به دست آورید. همانطور که پیش از این بیان نمودیم، معاملات در این بازار، در چهار بازار خاص خلاصه می شود. ما قصد داریم در این مطلب به هر یک از این بازار ها به صورت مجزا بپردازیم.

۱. بازار اول فرابورس چیست؟

می دانیم که تمام صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سهامی، قادر هستند در بازار فرابورس به انجام معامله بپردازند. در حالی که در بازار بورس تنها شرکت ها و صندوق هایی می توانند فعالیت نمایند، که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار تایید شده باشند.

اصولا در این بازار نوسان سهام شرکت ها و اوراق بهادار، تنها ۵ درصد پیش بینی شده است. از این رو تنها شرکت هایی می توانند وارد بازار فرابورس شوند، که اخرین سرمایه گذاری آنها حداقل یک میلیارد تومان باشد. علاوه بر آن از آخرین معامله انجام شده توسط این شرکت، به مدت یک سال زمان گذشته باشد.

شرکت هایی که می دانند فرابورس چیست، به این امر واقف هستند که اگر در طی یک سال اخیر که معامله ای انجام داده اند، زیان دیده باشند، یا زیان انباشته شرکت زیاد باشد، قادر به انجام معامله در این بازار نخواهند بود. حتی صندوق های سرمایه گذاری که قصد دارند در این بازار به معامله بپردازند نیز، باید از شرایط خاصی برخوردار باشند.

به طور کلی باید بگوییم صندوق های سرمایه گذاری قابل اعتماد برای معامله در بازار فرابورس، باید حداقل سرمایه ای بین ۵ تا ۲۰ میلیارد تومان داشته باشند. البته تمام این شرایط را باید پیش از ورود به بازار سرمایه مطالعه نمایید.

پیشنهاد میکنم محتوای بازار پایه فرابورس چیست و چه رنگ هایی دارد  را حتما مطالعه کنید

۲. بازار دوم فرابورس چیست

در بازار دوم بیشتر شرکت هایی که دارای سهام عام هستند وارد معامله می شوند. مثلا شرکت هایی که به تازگی تاسیس شده اند، یا شرکت هایی که زیاد دیده هستند، و حتی شرکت های سهامی خاص که قصد دارند سرمایه خود را افزایش داده و به سهامی عام تبدیل شوند، می توانند برای انجام معامله و مبادله در این بازار اقدام نمایند.

بهتر است بدانید که شرکت های بازار دوم فرابورس، باید حداقل سرمایه ای معادل یک میلیارد ریال داشته و مشمول ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاحی نباشند.

۳. بازار سوم فرابورس چیست؟

این بازار را می توانیم به عنوان بازار عرضه به شمار آوریم. تمام شرکت هایی که از سرمایه سودمند، شفاف و ایمن برخوردار هستند و قصد انجام معاملات عمده اوراق بهادار را دارند، می توانند در این بازار به فعالیت بپردازند. در اصل این شرکت ها، شرکت هایی هستند که شرایط پذیرش در بازار بورس و اوراق بهادار را دارند. اما بسته به دلایلی نیاز به خرید و فروش سهام و انجام معامله دارند.

با ورود به بازار عرضه فرابورس، می توانند به راحتی معاملات لازم را انجام دهند. اما در این نقطه این سوال مطرح می شود که چه شرکتهایی حق تقدم در بازار فرابورس را داشته و می توانند در بازار عرضه فرابورس فعالیت نمایند؟ آیا می توانیم این شرکتها را طبق تعریف بازار فرابورس چیست تفکیک نماییم؟

بازار سوم فرابورس چیست

نیازی به تفکیک شرکت هایی که قصد انجام معامله در بازار فرابورس را دارند، نیست. زیرا تمامی شرکت های سهامی عام، پذیره نویسی سهام و اوراق مشارکت، املاک و مستغلات، پذیره نویسی گواهی سپرده سرمایه گذاری بانک ها، سهام ناشی از افزایش سرمایه شرکت های سهامی عام و …. می توانند در بازار فرابورس مورد معامله قرار گیرند.

۴. بازار چهارم فرابورس چیست؟

در انتها باید به بازار چهارم فرابورس بپردازیم که به عنوان بازار اوراق مشارکت نیز شناخته می شود. در این بازار انواع اوراق مشارکت، گواهی های سپرده بانکی و … که تنها سه ماه تا زمان سررسید آنها باقی مانده است، می توانند اقدام به انجام معامله در فرابورس نمایند.

البته برای انجام این معامله یک شرط وجود دارد. آن هم شرط انجام معاملات دست دوم این دسته از شرکت ها، پس از پذیرش در بازار فرابورس است. افرادی که نمی دانند بازار فرابورس چیست همیشه با این دسته از سوالات مواجه می شوند که آیا سرمایه گذاری و انجام معامله در این بازار سود بیشتری برای آنها نسبت به بازار بورس دارد یا خیر؟

از سوی دیگر آیا امکان خرید هر نوع اوراق مشارکتی در بازار فرابورس، همچون بازار بورس وجود دارد؟ برای پاسخ دهی به این سوالات باید ابتدا به سراغ پاسخ دهی به این سوال که تفاوت بازار بورس و بازار فرابورس چیست بپردازیم.

مهمترین تفاوت های بازار بورس و فرابورس چیست؟

به طور کلی می توانیم تفاوت بازار بورس و بازار فرابورس را در چند مورد خلاصه نماییم. که این موارد از جمله مهمترین تفاوت های این دو بازار به شمار می روند.

۱. شرایط پذیرش شرکت ها در بازار بورس نسبت به بازار فرابورس سخت تر است.
۲. کارمزد خرید و فروش سهام و انجام معامله در بازار های فرابورس معمولا کمتر از بازار بورس است.
۳. سختگیرانه تر بودن قوانین در بازار بورس منجر شده است تا ریسک معامله در این بازار نسبت به بازار فرابورس کمتر شود. علاوه بر آن این قوانین سختگیرانه منجر شده است تا انتظارات و نقد شوندگی سهام در بازار های بورس نسبت به فرابورس از ریسک کمتری برخوردار شوند.
۴. دوره های ثبت شرکت ها در بازار بورس نسبت به فرابورس از شرایط سختگیرانه تری برخوردار است.
۵. تفاوت در تقسیم بندی بازار بورس و فرابورس. بازار بورس از دو بازار تشکیل شده است، در حالی که بازار فرابورس بیش از دو بازار دارد.

پیشنهاد میکنم محتوای آموزش تابلو خوانی معاملات بورس را مطالعه کنید

مزایای پذیرش در فرابورس چیست؟

بدون شک شرکت هایی که در بازار فرابورس پذیرش می شوند، از مزایای خاصی برخوردار خواهند شد. از جمله مهمترین مزایای پذیرش در فرابورس باید به موارد زیر اشاره نماییم:

• تخفیف مالیات نقل و انتقال سهام شرکت ها
معاملاتی که جهت نقل و انتقال سهام شرکت ها در بازار فرابورس انجام می شود، دارای ارزش معامله ای برابر با ۱.۰ درصد می باشد. که این نرخ نسبت به نرخ مالیات شرکت هایی که خارج از بازار بورس هستند کمتر است. از این رو معامله در بازار فرابورس نسبت به بازار بورس از مطلوبیت بیشتری برای سرمایه گذاران شرکت ها و سهامداران برخوردار است.

• تامین مالی با روشی ارزان و ساده
یک نکته ای که می توانیم در پاسخ به سوال مزایا پذیرش در بازار فرابورس چیست بیان نماییم، تامین مالی ساده و ارزان است. بسیاری از شرکت ها می توانند به راحتی و هر زمان که نیاز به منابع بیشتر دارند، اقدام به صدور سهام جدید نموده و آن را به عموم و مردم واگذار کنند. این عمل منجر می شود تا افزایش سرمایه ارزان قیمت، ریسک فعالیت شرکت هایی که در بازار فرابورس به معامله می پردازند را کاهش دهد.

• نقل و انتقال سهام با کمترین هزینه و بالاترین سرعت
می دانیم که با وجود محدودیت نداشتن بازار فرابورس برای مشارکت شرکت ها، خرید و فروش سهام در این بازار نسبت به بازار بورس راحت تر انجام می شود. علت این امر آن است که تمام سختی مراحل نقل و انتقال سهام بازار بورس، که از پیچیدگی خاصی برخوردار است، در بازار فرابورس وجود ندارد.

پس اگر با این سوال مواجه شدید که شرایط نقل و انتقال در بازار بورس و فرابورس چیست و کدام یک از مراحل آسان تری برخوردار است، به راحتی می توانید به این نتیجه برسید که نقل و انتقال در بازار فرابورس نسبت به بورس از سهولت کمتری برخوردار می باشد.

• شفافیت اطلاعات بالا برای انجام معامله
یکی دیگر از مزایای پذیرش فرابورس، شفافیت اطلاعات شرکت ها در این بازار است. می دانیم که تمامی شرکت هایی که در بازار بورس به انجام معامله می پردازند، اطلاعات خود را از طریق سایت رسمی سازمان بورس و اوراق مشارکت، در دسترس عموم مردم قرار می دهند.

اما شاید برخی با این سوال موجه شوند که ارائه اطلاعات شرکت ها در بازار فرابورس چیست و به چه صورتی انجام می شود؟ باید بگوییم در این بازار نیز همون بازار بورس، ارائه اطلاعات شرکت ها بسیار شفاف است. که همین مسئله منجر شده است تا اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری ترغیب به انجام معامله در بازار فرابورس شوند.

• اعتبار قیمت سهام و میزان شفافیت بازار فرابورس
اعتبار قیمت سهام در فرابورس چیست و آیا لازم است این اعتبار قیمت از شفافیت خاصی برخوردار باشد؟ بدون شک هر شخص حقیقی یا حقوقی که قصد انجام معامله در بازار فرابورس را دارد، نیاز به شفافیت و اطمینان از اعتبار قیمت سهام این شرکت ها در بازار خواهد داشت.

پس لازم است قیمت سهام شرکت ها در بازار فرابورس نیز، همچون بازار بورس به روشنی بیان شود. تا اشخاص( حقیقی و حقوقی) با اطمینان بالا اقدام به انجام معامله و خرید و فروش سهام نمایند. در اصل این شفاف سازی معاملاتی نوعی اعتبار دهی و وثیقه گذاری شرکت ها به شمار می رود.

پیشنهاد میکنم محتوای جامع ” بورس چیست  “را بصورت صوتی با بهترین کیفیت گوش کنید.

مزایای سرمایه گذاری در بازار فرابورس چیست؟

بدون شک سرمایه گذاری در هر بازاری می تواند مزایایی را با خود به همراه داشته باشد. اما مهمترین مزیت بازار فرابورس چیست که منجر می شود تا افراد بسیاری تصمیم به انجام معامله در این بازار نمایند؟ باید بگوییم مزایای بازار بورس و فرابورس، تقریبا مشابه یکدیگر هستند.

اما از آنجایی که میزان کارمزد خرید و فروش سهام در بازار فرابورس نسبت به بازار بورس کمتر است، این مزیت منجر شده است تا سرمایه گذاران بیشتری تمایل به معامله در بازار فرابورس داشته باشند. از سوری دیگر مالیات حمل و نقل سهام در بازار فرابورس نسبت به بازار بورس کمتر است. که این مسئله نیز می تواند به نوبه خود یکی از مهمترین مزایای بازار فرابورس نسبت به بازار بورس به شمار رود.

در نتیجه لازم است بگوییم شناخت این که بازار فرابورس چیست و چه مزایایی دارد، می تواند به ما در انتخاب بازار مناسب جهت سرمایه گذاری و انجام معامله کمک بسیاری نماید. تمام این مزایا و اطلاعات منجر شده است تا بازار فرابورس نیز همچون بازار بورس انتخابی مناسب برای سرمایه گذاری شناخته شود.ودر آخر تشکر میکنم که با سایت بورس ملت همراه ما بودید.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *