تاریخ امروز۱۳ آذر ۱۳۹۹
پرتفوی یا سبد سهام چیست

پرتفوی چیست و چرا باید در بورس سبد سهام داشته باشید؟

پرتفوی همان سبد سهام است که از مجموع سهام چند شرکت تشکیل شده و در این حالت سرمایه گذار بجای این که سهام یک شرکت را خریداری کند، چند سهام دو یا سه شرکت را خریداری کرده و سبد سهام را تشکیل می دهد. پرتفوی یک واژه عام برای سرمایه گذاری و سبد سهام همان دارایی های است که سرمایه گذار آن ها را سرمایه گذاری می کند.

پرتفوی چیست؟

پرتفوی در واقع یک واژه فرانسوی Portfolio بوده و در بورس مفهوم کاملا واضحی دارد، پرتفوی همان مجموع اوراق بهاداری است که سرمایه گذاری از چند شرکت آن ها را خریداری می کند و در مقایسه با خرید یک سهم، سودآوری بیشتری دارد.

زمانی که سرمایه گذاری پرتفوی خود را تشکیل می دهد میزان ریسک خود را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و در صورتی که سهام شرکت الف سقوط کند، با افزایش ارزش سهام سایر شرکت ها که سهام آن را خریداری کرده، سود خواهد کرد،سرمایه گذار در پرتفوی ریسک کمتری خواهد داشت ولی سود سرمایه گذار با متوسط سود سرمایه گذاری برابری خواهد کرد.

به قول آقای وارن بافت، همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نچینید،یعنی بجای این که سهام یک شرکت را خریداری کنید، سهام چندین شرکت را خریداری کنید تا در صورتی که یک شرکت متضرر شد ، با افزایش دارایی سایر شرکت ها سود خواهید کرد.

 

پیشنهاد میکنم محتوای جامع “بورس چیسترا بصورت صوتی با بهترین کیفیت گوش کنید.

 

پرتفوی بورس

پرتفوی بورس مجموعه ای از سهام است که با امید به سود خود در آن سرمایه گذاری می کنید. با ایجاد یک سبد متنوع که بخش های مختلفی را در بر می گیرد ، می توانید به یک سرمایه گذار مقاوم تر تبدیل شوید. به این دلیل است که اگر یک بخش مورد تأثیر قرار گیرد ، سرمایه گذاری هایی که در بخش های دیگر انجام می دهید لزوماً تحت تأثیر قرار نمی گیرند.پرتفوی بورس

سرمایه گذار می تواند متناسب با اهداف خود، پرتفوی بورس خود را افزایش دهد و هنگام جمع آوری سبد سهام ، مهم است که از قبل اهداف خود را در نظر داشته باشید. به این ترتیب فرآیند تصمیم گیری شما بر خلاف احساسات توسط عقل هدایت می شود. از طرف دیگر ، ممکن است شما را به دلبستگی عاطفی خود به برندهای خاص مجبور کنید که نه تنها سرمایه گذاری کرده و منطقی و معقول سرمایه گذاری کنید.

مدیریت پرتفوی

مدیریت پرتفوی از مهم ترین وظایف شرکت های سرمایه گذاری بورس است و مدیریت پرتفوی یکی از مهم ترین تصمیم گیری ها در تشکیل سبد سهام بوده و سرمایه گذار متناسب با ارزش ها و اهداف خود سهام چندین شرکت را خریداری می کند. مدیریت پرتفوی به عبارتی دیگر مشخص کردن نقاط قوت و ضعف، فرصت ها و تهدیدهای در انتخاب سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس و استفاده مناسب از آن ها جهت رسیدن به سود است.

 

نحوه تشکیل سبد سهام

سرمایه گذار برای تشکیل سبد سهام در بورس لازم است که مراحلی را طی کند که بشرح زیر است.

تعیین خط مشی سیاست گذاری
آنالیز ارزش اوراق بهادار
تشکیل سبد سهام
مرور مجدد سبد سهام
تجزیه و تحلیل سبد سهام
روش های تشکیل سبد سهام

سبد سهام پرخطر

سبد سهام پرخطر و پر ریسکی بوده و ضریب بتای آن هم بزرگ است. در این نوع سبد، سهام های پرخطر قرار می گیرد،شرکت هایی که در مراحل اولیه رشد خود هستند و بازار منحصر به فردی دارند، سهام آن ها در این نوع سبد قرار می گیرد، به طور معمول سرمایه گذاران خاص این نوع به دنبال این نوع سبد سهام هستند. سهام شرکت هایی با ضریب رشد بالا در این سبد قرار خواهد گرفت.

سبد سهام کم خطر

سهام شرکت هایی که در این سبد قرار گرفته اند رشد بالایی نداشته و با سرعت معمول رشد می کنند و بنا سهام چرخه ای نامیده می شود و تغییرات بزرگ اقتصادی بر این نوع سهام تاثیر می گذارد. شرکت هایی که در این گروه قرار دارند، علی رغم تغییرات بزرگ و رکود به فعالیت خود ادامه می دهند، کلیه شرکت ها با محصولات ضروری در این گروه قرار دارند و همیشه به رشد خود ادامه خواهند داد.

سبد مبتنی بر سود سهام

منابع درآمدی شرکت در این نوع سبد لحاظ می شود. سهام شرکت ها در این نوع سبد کنترل شده و با ریسک بالایی خواهند بود، سرمایه گذار در این نوع سهام، جریان درآمدی خواهد داشت،شرکت های هلدینگ و املاک و مستقلات نمونه بارز این نوع شرکت ها هستند، شرکت هایی که در این سبد قرار دارند پروژه محور بوده و سرمایه گذاری در این شرکت ها آسان است. شرایط اقتصادی بر سهام شرکت تاثیر می گذارد.

سبد سهام سفته بازان

سفته بازی اصلا معادل سرمایه گذاری نیست و به قماربازی شبیه است، بر طبق نظر متخصصین سرمایه گذاری، اختصاص ۱۰ درصد از سرمایه گذاری به سفته بازان درست و منطقی است، سوداگران برای این که بتوانند به سود قابل توجهی دست یابند شایعاتی را منتشر می کنند. صندوق قابل معامله در بورس باعث محبوبیت سفته بازی در بورس شده است. بسیاری از سرمایه گذاران با این روش به سودهای کلانی دست می یابند، سرمایه گذار فقط با خرید و فروش به سود دست می یابد.

 

پیشنهاد مقاله:خرید و فروش آنلاین سهام در بورس

 

سبد سهام ترکیبی

شما در این نوع سرمایه گذاری در همه چیز به غیر از املاک و مستغلات سرمایه گذاری می کنید، در این نوع سرمایه گذاری، شرکت های صنعتی بزرگ با اوراق قرضه دولتی با اعتبار بالا قرار دارند،شرکت های سرمایه گذاری انرژی، املاک و مستغلات و مالی مهم ترین شرکت هایی هستند که در این نوع سبد قرار دارند، سرمایه گذاران اوراق بهادار را با سررسیدهای مختلف خریداری کرده و سرمایه گذاری می کنند، در این نوع سبد، سهام و سود آن در یک جا قرار می گیرند، بهترین نوع سرمایه گذاری بوده و سود و سهام باهم رابطه مستقیمی ندارند.

حجم پرتفوی

افزایش حجم پرتفوی به هر قیمتی درست نیست. این امر به عوامل مختلفی از جمله کشور محل سکونت و سرمایه گذاری ، افق زمان سرمایه گذاری و تمایل شما برای خواندن اخبار بازار و به روز بودن آن بستگی دارد. به همین دلیل سرمایه گذاران سرمایه خود را در بخش های مختلف و متفاوتی سرمایه گذاری می کنند تا ریسک پذیری آن ها به حداقل برسد، به طور خاص ، متنوع سازی به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا میزان مواجهه خود با آنچه را ریسک غیر سیستماتیک نامیده می شود کاهش دهد ، که می توان گفت این ریسک مربوط به یک شرکت یا صنعت خاص است. تحقیقات دانشگاهی در زمینه افزایش حجم پرتفوی نشان داده که یک سهام متنوع می تواند به طور موثری ریسک غیر سیستماتیک را به صفر کاهش دهد ، در حالی که همان سطح بازده با ریسک پذیری بیشتری همراه است.

نتیجه گیری

پرتفوی همان سبد سهام است که سرمایه گذار به عوض این که سهام یک شرکت را خریداری کند، سهام دو یا چندین شرکت را خریداری کرده و اگر ارزش سهام شرکتی سقوط کند، با افزایش سهام سایر شرکت هایی سود خواهد کرد. این نوع سرمایه گذاری از آن جایی که ریسک کمتری دارد، سرمایه گذار می تواند براساس سود سهام سایر شرکت ها به سود دست یابد. به روش های تشکیل سبد سهام هم اشاره کردیم و شما می توانید براساس روش های فوق با خرید سهام شرکت های مختلف به سودهای مناسبی دست پیدا کنید.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *