تاریخ امروز۲۹ دی ۱۳۹۹
سهام بورس

سهام بورس چیست؟(آپدیت)

هر کجا که چند نفر از دوستان در کنار هم ایستاده اند،  از بورس و خرید سهام بورس صحبت میکنند. این مسئله در سالهای اخیر موفق شده است به یکی از مباحث گرم و پرطرفدار تبدیل شود. اما آیا همه مردم عادی می دانند سهام چیست؟ یا این که برای خرید سهام در بازار بورس باید چه اقداماتی انجام داد؟

اجازه دهید ابتدا به تعریفی از خود سهام دست یابیم، تا سپس به سراغ نحوه خرید و شرایط سرمایه گذاری در بازار بورس بپردازیم. در یک جمله باید بگوییم سهام نوعی اوراق بهادار است که در بازار بورس خرید و فروش می شود. اما این سهام بورس خود به دسته های مختلفی تقسیم می شود. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

برخی بر این باور هستند که هر شرکتی که در بازار بورس به ثبت میرسد، تمام سهم خود را باید برای خرید و فروش به بازار بورس عرضه کند. در حالی که هر شرکت از سهام عام و سهام خاص تشکیل شده که به هر یک از این قسمت ها سهم مجزا گفته می شود.

تمامی شرکت ها می توانند سهام عام خود را در اختیار بازار بورس قرار دهند، تا آنها را با عنوان سهام بورس به فروش برساند. اما سهام خاص مختص به برخی مالکان خاص می باشد. پس تنها در صورتی می توان اقدام به خرید سهام خاص نمود، که مالک خود اقدام به فروش ان نماید.

ورقه سهم چیست؟

ورقه های سهم اسنادی هستند که به راحتی قابلیت معامله شدن دارند. این ورقه های سهم هر کدام نماینده تعدادی از سهام های شرکت می باشند، که صاحبان سهام ها، ان ها را برای فروش به بورس عرضه می کنند. در واقع برگه سهام بورس نشان دهنده تعداد سهام یک شرکت است که در بازار بورس عرضه می کند.

توصیه مهم:اگر میخواهید وارد بورس شوید و سرمایه گذاری کنید حتما قبل از سرمایه گذاری،دوره آموزش بورس را از هر جایی که دوست دارید تهیه کنید((سایت ما هم محصول آموزش بورس را هم اراِئه میکند)) و بعد از آن وارد معامله شوید،هر چقدر پخته تر و با تجربه تر باشید سود خواهید کرد .

در این ورقه های سهم می توانید شاهد شماره ثبت شرکت، نام شرکت، مبلغ اسمی سهم جهت خرید و فروش، نام و مشخصات دارنده سهام و … باشید. تمامی این اطلاعات در زمان خرید سهام لازم و ضروری خواهد بود. پس بهتر است پیش از خرید سهام بورس به آنها توجه نمایید.

ورقه سهم چیست؟
حال میرسیم به دسته بندی سهام های بورس. این سهام ها همانطور که بیان نمودیم در دسته های مختلفی عرضه می شوند. شناخت سهام ها برای هر سرمایه گذاری لازم است. سهام بورس بسته به شکل، ماهیت آورنده و حقوق دارنده دسته بندی می شوند.
سهام ها از نظر شکلی به دو دسته: سهام بی نام و سهام با نام تقسیم می شوند. از نظر حقوقی دارنده این سهام ها، می توانیم آنها را به دو دسته ممتاز و عادی دسته بندی نماییم. در انتها نیز سهام از نظر ماهیت اورنده به دو دسته غیر نقدی و نقدی دسته بندی می شوند.

پیشنهاد مقاله: یک عرضه اولیه سهام راچطور قبل از همه سفارش دهیم؟

سهام های با نام و بی نام چه هستند؟

همانطور که بیان نمودیم سهام عرضه شده در بازار بورس به دسته های مختلفی تقسیم می شود. یکی از دسته های تقسیم بندی سهام بورس از نظر شکلی می باشد، که به سهام بانام و بی نام دسته بندی می شوند. سهام بی نام همانطور که از نام آن مشخص است، سهام هایی هستند که بر روی آنها نام شخصی درج نشده باشد.

یا این که این سهام در دفتر سهام شرکت، به نام شخص خاصی به ثبت نرسیده باشد. پس کسی که این سهام را در دست دارد، طبق قانون مالک سهام شناخته می شود. طبق قانون تجارت می توانیم این دسته از اسناد و سهام بورس را در اسناد در وجه حامل به شمار آوریم.

سهام های با نام و بی نام چه هستند
از آنجایی که هیچ شخص خاصی مالک این سهام نیست، پس نیازی نیز برای خرید و فروش آن تشریفات و قرارداد انتقال منعقد گردد. ارزش سهام به کسی تعلق دارد که این ورق را در دست دارد. اما سهام با نام دقیقا بر خلاف سهام بی نام است.

این دو سهام از نظر مالکیت با یکدیگر متفاوت هستند. زیرا سهام بورس با نام متعلق به شخص خاصی است که نام او در سند قید شده است. ممکن است این شخص شرکت باشد، یا سهامدار خاص. اما در هر حال سهام بانام در دفتر سهام شرکت به ثبت رسیده است. برای خرید و فروش این ورقه سهام باید طبق قانون قراردادی میان انتقال دهنده و انتقال گیرنده منعقد گردد.

پیشنهاد میکنم محتوای جامع ” بورس چیست  “را بصورت صوتی با بهترین کیفیت گوش کنید.

سهام عادی و ممتاز چه نوع سهامی هستند؟

معمولا در تمامی بازارهای بورس کشور، سهام های عادی معامله می شوند. دارندگان این نوع سهام بورس، در اصل صاحب کسری از مالکیت شرکت به شمار رفته و با سهامی که در دست دارند تمام ریسک فعالیت اقتصادی شرکت را در دست می گیرند.

به طور کلی سهام بورس عادی سهامی است، که هر شرکت می تواند برای تامین سرمایه اضافه آن را به فروش برساند. که میزان این دسته سهام ها محدود هستند. اما سهام ممتاز هم ویژگی های سهم عادی را در خود جای میدهد هم ویژگی های اوراق قرضه.

در صورتی که شرکتی به هر دلیل منحل گردد، اشخاصی که دارای سهام ممتاز هستند در زمان دریافت حق سهم خود مقدم خواهند بود. اما در بازار بورس این نوع سهام خرید و فروش نمی شود.

اشتراک‌گذاری

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *