تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹
تحلیل بنیادی

استفاده از تحلیل بنیادی‌ در بورس ایران (قسمت اول)

استفاده از تحلیل بنیادی در بورس ایران باعث خواهد شد شما معاملات سودآوری داشته باشید. تجزیه و تحلیل بنیادی روشی برای اندازه گیری ارزش امنیت با بررسی عوامل اقتصادی و مالی است. ما در این دوره کاربردی آموزش بورس را به همه دانش پذیران به صورت کاربردی آموزش خواهیم داد تا براساس آموزش ها معاملات موفقی را رقم بزنند.

تحلیلگران بنیادی هر چیزی را که می تواند بر ارزش امنیتی تأثیر بگذارد، را مطالعه می کنند ، از عوامل کلان اقتصادی مانند وضعیت اقتصاد و شرایط صنعت گرفته تا عوامل خرد اقتصادی مانند اثربخشی مدیریت شرکت که همگی مطالعه می شود. هدف نهایی رسیدن به عددی است که یک سرمایه گذار می تواند آن را با قیمت فعلی مقایسه کند تا ببیند آیا سرمایه گذاری او ایمن خواهد بود یا نه.

مفهوم تحلیل بنیادی‌ و استفاده از آن در بازار بورس

شما با تحلیل بنیادی‌ می توانید ارزش ذاتی اوراق بهادار را مشخص کنید. شما در این نوع تحلیل می توانید وضعیت مالی، مدیریت شرکت، صنعت و کلیه شرایط اقتصادی و مالی را بسنجید و در نهایت بتوانید ارزش اوراق بهادار را بسنجید و در نهایت نسبت به سرمایه گذاری تصمیم گیری کنید. در صورتی که قیمت نسبت به ارزش بالا باشد سهامدار می تواند سهام خود را بفروشد و در صورتی که ارزش نسبت به قیمت فعلی بالاتر باشد در این صورت سهام سودآوری است و می تواند مبنای خرید سهام های بعدی باشد. زمانی که سرمایه گذاری این موضوع را درک کند خیلی راحت می تواند به سودهای کلانی دست یابد.

تحلیل بنیادی

مطالعه عواملی مانند درآمد کوتاه مدت، حاشیه سود، رشد آینده در تحلیل بنیادی‌ ضروری و مهم هستند. به عبارت دیگر وضعیت مالی شرکت در این نوع تحلیل عامل موثری است که نباید نادیده گرفته شود. تمامی اطلاعات مربوط به اوراق قرضه، تعدیلات احتمالی در نرخ اوراق قرضه و شرایط کلان اقتصادی در تحلیل فاندامنتال‌ مهم بوده و آنالیز آن ها به سرمایه گذار کمک خواهد کرد تا بازار بورس را سنجیده و وارد عمل شود.

نحوه اجرای تحلیل بنیادی

شما در تحلیل بنیادی‌ ، ترازنامه، جریان نقدینگی، وضعیت درآمد یک شرکت را مطالعه می کنید و گاهی اوقات به مفاهیم کیفی مانند کیفیت مدیریت و سهم بازار بورس را مطالعه می کند. مطالعه بازار و روند صنعت به مطالعه تحلیل فاندامنتال‌ کمک می کند. در کل، کمیت و کیفیت شرکت در تحلیل بنیادی‌ مطالعه می شود و بسیاری از تحلیل گران به هر دو جنبه شرکت توجه می کنند.

اصول کمی تحلیل بنیادی

این نوع اصول به عدد بوده و قابل اندازه گیری بوده و در عملیات تجاری لحاظ می شوند. تحلیل گر با صورت حساب های مالی می تواند به ارقام مورد نظر خود دست یابد. سود، درآمد کوتاه مدت، میزان نقدینگی و سایر دارایی های شرکت را مطالعه می کند. سه نوع صورت حساب شامل ترازنامه، سود و زیان، درآمد را مطالعه می کند.

تحلیل گر با مطالعه این صورت حساب ها می تواند درآمد و مخارج شرکت را در یک دوره مشخص برآورد کند. محاسبه میزان نقدینگی شرکت برای محاسبه و گسترش کسب و کار لازم و ضروری است. تحلیل بنیادی کمک می کند تا میزان سودآوری شرکت مشخص شود. سود کوتاه مدت شرکت نشانه حرکت رو به جلو شرکت بوده و می تواند کلیه مخارج و هزینه های شرکت را پرداخت کند.

پیشنهاد محتوا:چگونه با تحلیل تکنیکال در بازار بورس موفق شویم؟

اصول کیفی تحلیل بنیادی‌

مطالعه اصول کیفی مانند اصول کمی ضروری بوده و تحلیل گر لازم است که برای مشخص کردن میزان سود شرکت این نوع اصول را مطالعه کند. در این نوع مطالعه اصولی که با عدد قابل اندازه گیری نیستند مطالعه می شود. سرمایه گذار نباید در حوزه ای که در آن تخصص ندارد وارد شود ، باید در حوزه مورد علاقه خود سرمایه گذاری کند. مزیت رقابتی شرکت مهم ترین جنبه شرکت است که باعث برتری شرکت می شود و حتی در درازمدت باعث خواهد شد تا وضعیت شرکت پایدار شود.

تحلیل بنیادی
کیفیت مدیریت در تحلیل بنیادی نباید نادیده گرفته شود. تحلیل گر معروف و مشهور می تواند با مدیران بزرگ شرکت ها بحث کرده و به راز موفقیت های آن ها پی ببرد. اطلاعات اولیه شرکت در وب سایت منعکس می شود که هر تحلیل گر و سرمایه گذاری می تواند آن ها را مطالعه کند. شما می توانید در جلسات کاری که با مدیران شرکت های بزرگ به رازهای موفقیت مدیران این شرکت ها پی ببرید.

مطالعه رشد کلی صنعت و حوزه مورد نظر به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم خود نسبت به سرمایه گذاری پی برده و در صورت لزوم در آن تجدیدنظر کنید. تجزیه و تحلیل کلیه موارد به شما کمک خواهد کرد تا به معتبر بودن شرکت پی ببرید.

*پیشنهاد میکنم محتوای مفاهیم ابتدایی تحلیل بنیادی را مطالعه کنید

نتیجه گیری

تحلیل بنیادی‌ یکی از مواردی است که برای موفق شدن در بازار بورس لازم و ضروری است. اصول تحلیل فاندامنتال‌ به دو نوع اصول کمی و کیفی تقسیم می شود. تحلیل گر و سرمایه گذار با مطالعه این اصول می تواند به میزان سودآوری شرکت پی ببرد. ارزش ذاتی اوراق بهادار با تحلیل فاندامنتال‌ مشخص می شود و با این نوع تحلیل می تواند به ارزش سرمایه گذاری خود پی ببرد.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *