تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹
آموزش ثبت نام در سامانه سجام

آموزش ثبت نام شخص حقیقی در سامانه سجام بورس(تصویری)

سامانه سجام به عنوان اصلی ترین منبع داده ها و اطلاعات سرمایه گذاران بازار سرمایه می باشد. در واقع ثبت نام در این سامانه جایگزینی برای ارائه تمامی اطلاعات ضروری خواهد بود. مدارک و اطلاعاتی که اشخاص بایستی هنگام دریافت خدمات نسبت به ارائه آن ها اقدام کنند. همچنین نخستین مرحله در ورود به بورس، ثبت نام در این سامانه می باشد. لذا در ادامه قصد داریم شما را با این سامانه و مزایای آشنا نماییم.

سامانه سجام چیست؟

کلمه سجام برگرفته و مخفف عبارت ((سامانه جامع اطلاعات مشتریان)) می باشد. این سامانه در سایت Www.Sejam.ir برای عموم افراد قابل دسترس است. این سامانه به عنوان مرجع اصلی اطلاعات سرمایه گذاران بازار سرمایه به شمار می رود. سامانه سجام توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) تحت نظارت سازمان بورس پایه گذاری شده است. هدف از ایجاد آن نیز فراهم نمودن سامانه ای یکپارچه به منظور ارائه خدمات بهتر به سرمایه گذاران می باشد.

پیشنهاد میکنم محتوای جامع “بورس چیسترا بصورت صوتی با بهترین کیفیت گوش کنید.

چرا باید در سجام ثبت نام کنیم؟

سجام سامانه ای به منظور شناسایی مشتریان، جهت ورود به بازار سرمایه ایران است. تمام فعالان این بازار اعم از فعالان در کارگزاری ها و صندوق ها و همچنین مشتریان، تنها با یک بار ثبت اطلاعات خود در این سامانه و پس از احراز هویت حضوری، قادر به دریافت خدمات خواهند بود. در واقع این سامانه جهت ثبت نام اولیه سرمایه گذاران برای ورود به بازار بورس مورد استفاده قرار می گیرد.

بنا بر آن چه بیان شد، کلیه افراد به منظور فعالیت در بازار سرمایه بایستی در این سامانه ثبت نام کنند. این ثبت نام با ارائه اطلاعات هویتی و بانکی اشخاص و احراز آن صورت می گیرد. از آن به بعد نیز، هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات سهامداران نخواهد داشت.

مزایای ثبت نام در سجام چیست؟

سامانه سجام با دریافت اطلاعات کلیه فعالان حوزه بازار سرمایه به عنوان یک بانک اطلاعاتی مهم در این زمینه به شمار می رود. سجام باعث ساماندهی مناسب تر اطلاعات می گردد. دسترسی و بهره گیری از اطلاعات را نیز سرعت و بهبود می بخشد. در ادامه قصد داریم به برخی از مزایای مهم ثبت نام در سجام اشاره کنیم:

۱- ویرایش اطلاعات و صرفه جویی در زمان

در گذشته با ایجاد تغییری در اطلاعات شخصی همانند تغییر شماره تلفن همراه و یا محل سکونت، بایستی در یک فرآیند معمولاً حضوری و زمان بر، اقدامات لازم را با مراجعه به کارگزاری مربوطه انجام می دادید. در حالی که اکنون تنها با مراجعه به این سامانه این کار امکان پذیر است. شما حتی در منزل خود، و در کوتاه ترین زمان قادر به ویرایش اطلاعات خود هستید.

امروزه بسیاری از امور ثبت نام به منظور ورود به بازار سرمایه به صورت غیرحضوری صورت می گیرد. دیگر نیازی به مراجعات حضوری پی در پی، صف ها و انتظارات طولانی نمی باشد. لذا افراد برای ثبت‌نام و افتتاح حساب وقت بسیار کمتری را صرف می‌کنند. به طور کلی سامانه سجام باعث صرفه جویی در زمان و تسریع امور این حوزه شده است.

توصیه  میکنم حتما در دوره غیر حضوری آموزش بورس شرکت کنید که به تمام نکاتی که لازم هست بدانید گفته شده است.

۲- یک بار ثبت نام برای همیشه!

بنا بر مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، تمامی نهادهای مالی از جمله شرکت های کارگزاری، نیازمند شناسایی اولیه و کامل مشتریان خود هستند. بدین منظور می توانند نسبت به دریافت اطلاعات مورد نیاز خود از سامانه سجام بهره بگیرند. در این صورت نیازی به دریافت مجدد این اطلاعات از مشتریان نخواهد بود.

افراد در این سامانه تنها برای یک بار اطلاعات خود را ثبت و تایید می کنند. سپس در مراجعات خود به شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری، اطلاعات آن ها از قبل در سیستم ذخیره شده است. در نتیجه نیازی به ارائه مجدد تمامی اطلاعات نیست.

۳- ثبت نام آسان در کارگزاری ها و دسترسی به سرویس های بازار سرمایه

تا پیش از شروع کار سامانه سجام، ورود افراد به بازار بورس غالباً با مراجعات حضوری مکرر و تکمیل فرم های متعدد صورت می گرفت. چنانچه افراد به هر دلیلی قصد تغییر کارگزاری خود و یا اصلاح اطلاعات خود داشته باشند، این چرخه بارها و بارها تکرار می شد. با راه‌اندازی سامانه سجام، بخش مهمی از فرایند ثبت‌نام به راحتی و با سرعت بیشتری توسط کارگزاری ها انجام می گیرد.

با ثبت نام در سجام، ورود شما به بازار بورس به راحتی قابل انجام است. پس از آن کلیه سرویس های این حوزه در اختیار شما قرار می¬گیرد. یکی از مهم ترین این موارد، تغییر کارگزار ناظر می باشد.

فرض کنید شما در دو کارگزاری در حال معامله سهام هستید. شما قصد دارید سهم وتجارت را در کارگزاری اول خرید کنید. اما بنا به دلایلی در کارگزاری دوم نیز سهام وتجارت را خریداری کرده اید. برای یکی کردن این سهام، بایستی به کارگزاری دوم مراجعه کرده و فرم تغییر کارگزار را تکمیل نمایید. سپس با مراجعه به کارگزاری اول، اوراق گواهی وتجارت را تحویل نمایید. این درحالی است که اکنون مسائلی از این قبیل، به راحتی و طی چند مرحله کوتاه در سامانه سجام قابل انجام است.

پیشنهاد مقاله:چگونه وارد بورس شویم؟

۴- دریافت سود مجامع

شرکت‌های فعال در بازار سرمایه هر ساله در مجمع عمومی عادی خود قسمتی از سود محقق شده برای هر سهم (EPS) را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. سرمایه‌گذاران نیز مطابق اطلاعیه‌ای که در سامانه کدال منتشر می‌شود اقدام به گرفتن سود می کنند. در گذشته این کار با ارسال شماره حساب و یا غالباً با مراجعه حضوری به بانک معرفی شده توسط شرکت صورت می گرفت. از طرفی تعدد سهام و توجه نکردن به امور مربوط به مجامع و سودهای مربوطه، ممکن است هزینه هایی برای شما به همراه داشته باشد.

سامانه سجام تا حدود زیادی این مشکل را برطرف کرده است. برای هر سهمی که با آن به مجمع می‌روید و سود تقسیمی به شما تعلق می گیرد، در تاریخ اعلام ‌شده از سوی شرکت، سود مربوطه به ‌حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) واریز می‌شود. سپس این شرکت، آن را به‌ حساب اعلامی از سوی شما در این سامانه واریز می‌کند.

پیج اینستاگرام بورس ملت راه اندازی شد خوشحال میشیم باهم باشیم

کلام پایانی

سامانه سجام یا همان سامانه جامع اطلاعات مشتریان، یک بانک اطلاعاتی سازماندهی شده به منظور فعالیت در بازار سرمایه می باشد. شما با یک بار ثبت نام و تایید اطلاعات خود می توانید برای همیشه از مزایای آن برای ورود و فعالیت در بازار بورس بهره مند شوید.ورد آخر تشکر میکنم که با مقاله ای دیگر با سایت بورس ملت همراه ما بودید

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *