تاریخ امروز۶ بهمن ۱۳۹۹
دلیل زیان در بورس

مهمترین دلیل زیان در بورس چیست؟

دلیل زیان در بورس و هم زمانی آن با سقوط بازار سهام وقتی است که یک شاخص بازار طی یک یا چند روز از معاملات به شدت افت کند. این شاخص ها در سطح بین المللی میانگین صنعتی مواردی مانند داو جونز و NASDAQ هستند. سقوط ناگهانی از روند صحیح بازار سهام دیگر دلیل زیان در بورس است و علت آن هنگامی است که بازار به میزان ده درصد از ۵۲ هفته خود در طول روزها، هفته ها یا حتی ماه ها سقوط می کند. هر گاه تعدادی از بازارهای خریداران در طی ۴۰ سال گذشته تصحیحی داشته است، این یک بخش طبیعی از چرخه بازار است که سرمایه گذاران هوشمند و با تجربه از آن استقبال می کنند. چنین بازپرداختی اجازه می دهد تا بازار قبل از حرکت به سوی اوج های بالاتر، یکپارچه شود. هیچ کس از بروز تداخل بازار استقبال نمی کند زیرا آنها ناگهانی و غیر منتظره هستند.

دلیل زیان در بورس و علل سقوط بازار

به عبارت ساده تر دلیل زیان در بورس ، فروشندگان وحشت زده و هراسان باعث خرابی بازار می شوند. یک اتفاق غیر منتظره اقتصادی، فاجعه یا بحران باعث وحشت می شود. به عنوان مثال، سقوط بازار در سپتامبر ۲۰۰۸ هنگامی که شاخص های داو جونز با افت ۷۷۷.۶۸ امتیاز آغاز شد، بزرگترین افت نقطه ای در تاریخ بورس نیویورک تا آن زمان بود. وقتی کنگره نتوانست لایحه وثیقه بانکی را تصویب کند، سرمایه گذاران وحشت زده شدند. آنها هراسان بودند که مؤسسات مالی بیشتر به روشی که برادران لمان ورشکسته می شوند، از مدار خارج شوند.

وقایع و اتفاقات در پایان بازار خریداران به طور گسترده ای رخ می دهند. این در شرایطی است که اغراق یا حرص و طمع غیرمنطقی قیمت سهام را به سطوحی ناپایدار سوق داده است. در این مرحله، قیمت ها بالاتر از ارزش واقعی شرکت ها هستند که با درآمد اندازه گیری می شود. در حقیقت وجود یک پیشرفت فنی جدید به نام تجارت کمی باعث تصادفات اخیر شده است. تعداد کمی از تحلیلگران از الگوریتم های ریاضی در برنامه های کامپیوتری برای تجارت و بورس استفاده می کنند.

اثرات سقوط بازار در دلیل زیان در بورس

سقوط می تواند سیستم را به بازار فروشندگان منتقل نماید. این موقعیت در شرایطی است که بازار برای کاهش کل ۲۰٪ یا بیشتر از ۱۰٪ فراتر از اصلاح قرار می گیرد. سقوط بازار سهام همچنین می تواند باعث رکود اقتصادی شده که این دلیل زیان در بورس را منجر می شود. در بررسی دلیل زیان در بورس، همانطور که می دانید سهام منبع مهمی از پول نقد است که شرکت ها برای مدیریت و رشد کسب و کار خود مورد استفاده قرار می دهند. اگر قیمت سهام در بورس به طرز چشمگیری سقوط کند، شرکت ها و موسسات توانایی کمتری برای رشد خواهند داشت.

کاهش تقاضا نیز به معنای درآمد کمتری بوده و این یعنی اخراج نیروی کار بیشتر. با ادامه روند نزولی، اقتصاد به سقوط خود نزدیک شده و سپس منجر به رکود اقتصادی می شود. در حین بروز یک اتفاق بورس، وسوسه فروش سهام خود را نداشته باشید زیرا به مانند تلاش برای گرفتن چاقویی در حال سقوط است. دیگر دلیل زیان در بورس و به هنگام سقوط بازار سهام باعث می شود، سرمایه گذار حقیقی سهام را با قیمت های پایین قیمت بفروشد. این دقیقاً همان کار اشتباهی است که نباید انجام شود.

۹مورد دلیل زیان در بورس

پس از مرور مطالب فوق در اینجا به چند مورد از رایج ترین دلیل زیان در بورس می پردازیم:

اعتماد به نفس پایین

یکی از مهمترین کارهایی که مردم در انجام آن ناکام هستند، بالا نگه داشتن اعتماد به نفس در بازار بورس است. آنها از قبل این ترس را دارند که سرمایه خود را در بورس از دست بدهند. بنابراین با در نظر گرفتن این امر قادر به کسب سود مناسب نیستند.

سرمایه گذاری بیشتر

اشتباه مهم دیگری که سهام داران مرتکب می شوند این است که سعی می کنند تا حد ممکن سرمایه نقدی در بازار سهام سرمایه گذاری کنند. این بسیار بد است و هیچگاه به آن ها کمک نمی کند تا از سهام سود مناسبی کسب کنند.

مشاوره با افراد بی تجربه

در تحلیل دلیل زیان در بورس بسیاری از سرمایه گذاران سعی می کنند از دوستان خود به دنبال راهنمایی باشند، در نتیجه به سختی قادر به کسب سود خوب از سرمایه گذاری خود هستند وتمام اطلاعات از مدار خارج شده سهام را از آنها می گیرند که منجر به ضرر سنگین می شود.

خود پیش بینی می کنند

پیش بینی به هیچ وجه در بورس امکان پذیر نیست و بنابراین اگر می خواهید در مورد بورس اوراق بهادار از حدس و گمان استفاده نمائید، یک اشتباه راهبردی است که باعث می شود بخش زیادی از سرمایه خود را از دست بدهید.

آنها می خواهند به سرعت ثروتمند شوند

معامله گران بسیاری هستند که سعی می کنند به سرعت در بازار ثروتمند شوند بدون آنکه دلیل زیان در بورس را بدانند. در نتیجه سعی می کنند بدون تفکر به پیامدهای آن، سرمایه گذاری عظیمی را در بازار انجام دهند. بنابراین در پایان روز سرمایه خود را از دست می دهند.

صبر داشتن

بی تاب بودن هرگز نمی تواند شما را به سود حداکثری سوق دهد. اگر صبر کافی دارید منتظر بهترین زمان برای سرمایه گذاری باشید. همیشه می توانید درآمد مناسبی کسب کنید.

عدم تحقیق خوب

در نظر داشته باشید عدم تحقیق درباره سهام مناسب اشتباه است. مهم این است که باید تحقیقات خوبی انجام دهید تا درآمد و سودآوری از بازار بورس حاصل شود.

عدم اطلاع از سطح خطر

اگر سطح خطرات ناشی از سهام خاصی را نمی دانید، ضرر بزرگی را متحمل می شوید.

دریافت منبع اطلاعات اشتباه

اگر نتوانید در موقع مناسب بهترین منبع اطلاعاتی را بدست آورید، این امر می تواند بر شرایط اقتصادی نیز تأثیر زیادی بگذارد.

راه حل توفق بر دلیل زیان در بورس چیست؟

برای بررسی راهی برای توفق بر دلیل زیان در بورس با تغییر شرایط بازار همیشه سبد بورس باید مجددا متعادل گردد. تعادل دوباره سبد با سهام متنوع بهترین راه برای محافظت از سرمایه در برابر اتفاقات است. حتی پیشرفته ترین و متبحرترین سرمایه گذار تشخیص تاخیر در بورس کالا را تا زمانی که خیلی دیر نشده دشوار می داند.

پیشنهاد مقاله:تفاوت بورس با فرابورس در چیست؟

در مطالعه دلیل زیان در بورس در ایران، شاخص بورس اوراق بهادار تهران درست قبل از پایان سال مالی ایران، توانست در بالاترین سطح ثابت خود شکسته شود. بازده کل سالانه به سطح عجیب و باور نکردنی ۱۸۷٪ رسید و بالاترین رشد سالانه در بورس را به ثبت رساند. این همه در زمانی اتفاق افتاد که فعالیت بنگاه ها به دلیل مشکلات اساسی پیش روی کل اقتصاد ایران با خطرات کلان اقتصادی روبرو شد.

روند TSE علیرغم تأثیرات نزولی شیوع تاج ویروس، در سال مالی بعدی ادامه خواهد یافت. اگرچه این عملکرد ممکن است با اوضاع اقتصادی فعلی کشور مغایرت داشته باشد ( که در واقع تا حدودی مرتبط هستند) در غیر اینصورت کسری بودجه دولت را به چاپ پول سوق می دهد و این باعث رشد نقدینگی با سرعت بیشتری می شود. یکی از عوامل اصلی پیش بینی اینکه این شاخص برای افزایش دوباره شاخص در سال جاری است، کسری بودجه سرسام آور دولت در سال مالی جاری است.

در همین حال برای یافتن دلیل زیان در بورس، حجم و ارزش فروش نفت ایران به دلیل تحریم های آمریکا و بحران کورونا ویروس به شدت کاهش یافته است. بنابراین دولت چاره‌ای ندارد جز اقداماتی از جمله افزایش پایه پولی برای جبران کسری بودجه و منجر به افزایش تورم شود.

و گرچه این برای اقتصاد ضعیف ایران تأسف آور است، اما زمینه را برای صعود قیمت سهام آماده می کند. از آنجا که حتی اگر حجم فروش تمایل به کاهش داشته باشد ، فشارهای تورمی باعث ایجاد ضرر می شود زیرا همان کالاها را با قیمت های بالاتر می فروشند. در نتیجه ، به دلیل افزایش شاخص قیمت مصرف کننده ، حاشیه سود خالص در محدوده سبز باقی می ماند.و درآخر ممنونم که با سایت بورس ملت همراه ما بودید.

اشتراک‌گذاری

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *