تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹

تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی

تحلیل تکنیکال(Technical Analysis) به طور کلی هدف از تحلیل در بازار سرمایه، پیش بینی و آگاهی از روند یک سهم در آینده می باشد. در واقع ما با به کارگیری تحلیل  های مختلف تلاش می کنیم رفتار یک سهم را در روزها و ماه های آینده پیش بینی نماییم. اما باید توجه کنیم به هیچ عنوان نتایج حاصل از آن ها قطعیت کامل ندارند. چرا که بازار بورس ممکن است به دلایل مختلف دچار تغییرات ناگهانی گردد. علاوه بر تحلیل بنیادی و یا فاندامنتال، یکی از رایج ترین روش های تحلیل سهام در بازار سرمایه تحلیل تکنیکال یا تحلیل فنی می باشد. در ادامه قصد داریم شما را با مفاهیم و مبانی آن آشنا نماییم،با سایت بورس ملت همراه ما باشید.

فلسفه و اساس تحلیل تکنیکال

علم تحلیل تکنیکال بر پایه تجزیه و تحلیل نمودار قیمتی، در گذشته و پیش‌بینی وضعیت نمودار در آینده است. در واقع تحلیل تکنیکال به بررسی تغییرات قیمتی در گذشته می پردازد. این روش از تحلیل، بر اساس آمار و احتمال سعی در پیش بینی آینده قیمت سهام دارد. معامله گران بازار سرمایه با استفاده از ابزارهای موجود، قیمت های گذشته بازار را برای آن سهم مورد بررسی قرار داده و تلاش می کنند آینده قیمت را حدس بزنند.

همان گونه که اشاره شد در تحلیل تکنیکال، ما از تاریخچه قیمت ها بر اساس روند سهم درگذشته استفاده می کنیم. بدین منظور به اطلاعات مربوط به قیمت معادلات و حجم معاملات نیاز داریم. این اطلاعات را می توان با استفاده از سایت Www.tsetmc.ir به راحتی به دست آورد. ضمن آن که محیط های ایجاد شده توسط هر یک از کارگزاری ها و همچنین نرم افزارهای مختلف در این زمینه مانند MetaTraider می توانند در انجام تحلیل تکنیکال به شما کمک نمایند.

ورودی های تحلیل تکنیکال

در مبحث تحلیل تکنیکال، اطلاعات موردنیاز شامل دو بخش قیمت معاملات و حجم معاملات است. اطلاعات مربوط به قیمت معاملات نیز خود شامل قیمت اولین معامله، قیمت آخرین معامله، کمترین و بیشترین قیمت معامله شده سهم می باشد. همچنین منظور از حجم معاملات، تعداد سهامی است که در یک بازه زمانی مشخص، خرید و فروش شده است.

ورودی های تحلیل تکنیکال
در واقع در تحلیل تکنیکال همه چیز در قیمت لحاظ می شود. به بیانی دیگر وضعیت درونی و عملکرد شرکت تأثیری چندانی در تحلیل تکنیکال ندارد. همان گونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید، این اطلاعات به راحتی در سایت بازار بورس تهران (tsetmc) قابل مشاهده است.

ابزارهای تحلیل تکنیکال

به منظور انجام تحلیل تکنیکال و کسب نتایج لازم و مورد اطمینان، نیازمند ابزارهای گوناگونی هستیم. در این بخش قصد داریم مهم ترین ابزارهایی که ما را در انجام هر چه بهتر این تحلیل یاری می رسانند، مورد بررسی قرار دهیم.

نمودارها دردر بازارهای مالی

در بازارهای مالی ایران و جهان، قیمت سهام مختلف ممکن است در هر ثانیه نوسان کند. نمودارها، وضعیت قیمت سهام را در بازه های زمانی گوناگون (روزانه، ماهانه و…) نشان می دهند. سه نوع اصلی نمودار وجود دارد که معامله گران، بسته به اطلاعاتی که نیاز دارند از هریک از آن ها استفاده می کنند. این نمودارها عبارتند از نموار خطی، میله ای و شمعی (کندل استیک).

نمودار خطی ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع از نمودار است که به‌صورت خطی و از بهم وصل کردن نقاط قیمت آخرین معامله در هر بازه زمانی به دست می‌آید.

در نمودار میله ای، اطلاعات بیشتری در اختیار تحلیل گر است. خط سمت چپ هر نشانگر، قیمت بازشدن سهم و خط سمت راست نشان‌دهنده‌ی قیمت بسته شدن آن است.

انواع نمودارهای رایج در تحلیل تکنیکال نشان داده شده است

انواع نمودارهای متداول در تحلیل تکنیکال
در تحلیل تکنیکال، نمودار شمعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این نمودار اطلاعات فراوانی را در خصوص سهم موردنظر ارائه می دهد. لذا غالباً در انجام تحلیل تکنیکال از این نوع نمودار استفاده می گردد. این نمودار دارای الگوهای مختلفی است که هریک، اطلاعات مشخص و متفاوتی را در اختیار تحلیل گر قرار می دهد.

خطوط روند، حمایت و مقاومت

خط روند از مهمترین مفاهیم و ابزارهای تحلیل تکنیکال می باشد. روند، جهت قیمت سهم را نشان می‌دهد و از دو مؤلفه جهت‌ و مدت زمان تشکیل شده است. خط روند، نشان دهنده تغییرات مثبت یا منفی در یک دوره زمانی است. هنگام مشاهده و بررسی خط روند، مفاهیم و نکات فراوانی از گذشته قیمت ‌ها قابل مشاهده است.

خطوط روند را می توان به سه دسته صعودی، نزولی و خنثی تقسیم بندی کرد. در روند صعودی قیمت سهم رو به افزایش بوده و شیب خط مثبت است. در روند نزولی نیز شاهد کاهش قیمت و شیب منفی خط هستیم. همچنین در روند خنثی بیش تر از تغییرات قیمتی، تمایل به تثبیت قیمت مشاهده می شود.

خطوط روند، حمایت و مقاومت
از دیگر مفاهیم مهم و کاربردی در تحلیل تکنیکال، خطوط حمایت و مقاومت هستند. حمایت و مقاومت در واقع محدوده‌های قیمتی هستند که در آن محدوده ها، نمودار قیمتی از خود واکنش نشان می ‌دهد. خطوط حمایت و مقاومت، انواع مختلفی دارند و با توجه به شرایط مختلف تعریف می شوند.

در سطوح حمایتی، به دلیل بالاتر بودن قدرت خریداران با افزایش تقاضا و بالا رفتن قیمت سهم در این محدوده مواجه هستیم. مقاومت نیز سطوحی هستند که قدرت فروشندگان به مراتب بیشتر از خریداران است و باعث کاهش قیمت سهم و مانع از رشد آن می گردد.

الگوها و تکرار تاریخ

یکی از مهم ترین مباحث و ابزارهای موجود در مبحث تحلیل تکنیکال، الگوهای قیمتی هستند. یکی از برجسته ترین ویژگی‌های ابزار تحلیل تکنیکال، قابلیت تکرارپذیری آن‌هاست. به عبارتی دیگر تاریخ تکرار می شود! در نتیجه با ایجاد یک سری خطوط روند، الگو هایی ایجاد می شود که با توجه به تاریخچه الگو و استفاده از آن ها می توان آینده قیمت سهم را تا حدود زیادی پیش بینی نمود.

الگوهای متعددی در زمینه تحلیل تکنیکال وجود دارد. با توجه به نوع تشکیل و ظاهر آن ها اغلب دارای اسامی مشخصی هستند. به عنوان نمونه، می توان به الگوی پرچم و یا الگوی سرو شانه اشاره کرد.

مثالی از الگوی سر و شانه معکوس در تحلیل تکنیکال
الگوهای قیمتی می‌توانند به عنوان علامت و سیگنالی جهت ورود، تأیید و یا پیش‌بینی جهت و میزان تحرکات قیمتی بازار، مورد استفاده قرار گیرند. هریک از الگوهای قیمتی بر اساس ماهیت آن، یک هدف نموداری از قبل مشخص ‌شده دارند. به عنوان مثال یکی از این الگوها، الگوی سر و شانه معکوس است که نشانه‌ای از احتمال وقوع روند صعودی در آینده سهم می باشد.

اندیکاتورها و اوسیلاتورها

از دیگر ابزارهای مهمی که در تحلیل تکنیکال از آن استفاده می نماییم، اندیکاتورها و اوسیلاتورها هستند. اندیکاتورها توابعی هستند که با اعمال یکسری روابط ریاضی مشخص روی ورودی های تابع که قیمت یا حجم معاملات (ورودی های تحلیل تکنیکال) یا هر دو هستند، خروجی مشخصی را ارائه می کنند. اندیکاتور ها به وسیله ابزارهای گرافیکی ترسیم و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خروجی های اندیکاتورها به دو صورت هستند. یا بر روی روند اصلی سهم رسم می شوند مانند اندیکاتور ایچیموکو و اندیکاتور میانگین ۱۴ روزه و یا به صورت مجزا و جدا از نمودار قیمتی سهم مشخص می شوند که به آن ها اوسیلاتور می گویند. در واقع اوسیلاتورها، زیرمجموعه ای از اندیکاتورها هستند. از مهم ترین آن می توان به اندیکاتور RSI و MACD اشاره کرد.

اندیکاتورها انواع بسیار زیادی دارند که هریک با توجه به روابط خاص خود، در پیش بینی روند و قیمت سهم در آینده به ما کمک می نمایند. معمولاً در هر بازار مالی، اندیکاتورهای خاصی نسبت به سایرین از اعتبار بیشتری برخوردار هستند.

مزایای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال دارای مزیت های فراوانی است که در این بخش به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد:

* بازدهی بالا در کنار استفاده بهینه از زمان: تحلیل تکنیکال در مقایسه با سایر روش های تحلیلی به مدت زمان کمتری نیاز دارد. این عامل سبب می شود در مدت زمان مشابه، تعداد سهام بیشتری را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. از طرفی در صورت بهره گیری صحیح از مبانی و مفاهیم آن، نتایج حاصله از این روش نیز از دقت و اطمینان مناسبی برخوردار است.

* قابل استفاده در انواع بازارها: اصول روش تحلیل تکنیکال نه تنها در بازار سرمایه، بلکه در سایر بازارهای موازی نظیر بازار ارز و سکه، مسکن و حتی بازارهای کالا مانند فلزات نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در واقع با تکیه بر دانش تکنیکال و بدون توجه به اخبار و عوامل بنیادی بازار مربوطه می توان به بررسی قیمت و انجام معامله پرداخت. چرا که همان گونه که پیش تر بیان شد در تحلیل تکنیکال تمامی اطلاعات مهم در قیمت و حجم معاملات لحاظ شده است.

پیشنهاد میکنم برای یادگیری درست تحلیل تکنیکال حتما در دوره غیر حضوری آموزش بورس شرکت کنید که به تمام نکاتی که لازم هست بدانید گفته شده است.

* مشاهده جزئیات و اطلاعات سهم به صورت گرافیکی: یک نمودار قیمتی به صورت تصویری ارائه دهنده نکات و اطلاعات فراوانی است. نمودارها روند یک سهم را در یک بازه زمانی مشخص به صورت گویا و رسا مشخص می کنند. به کمک این اطلاعاتِ تصویری و گرافیکی به راحتی می توان نوسانات گذشته، حجم و قیمت معاملات انجام شده، واکنش های سهم در نقاط حساس را مشاهده کرد. در واقع وضعیت نسبی سهم نسبت به کل بازار قابل استخراج است.

* تشخیص زمان ورود و خروج: در تحلیل تکنیکال و با استفاده از مفاهیمی مانند خطوط حمایت و مقاومت و الگوها می توان تا حدود زیادی زمان مناسب جهت خرید و یا فروش سهام شرکت ها را به دست آورد.

معایب تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال در کنار مزایای فراوانی که دارد، دارای نقاط ضعفی است که در ادامه به بیان برخی از آن ها می پردازیم.

 علایق و تعصبات شخصی تحلیل گر: در تحلیل تکنیکال سلیقه تحلیل گر می تواند در نتایج تحلیل تاثیرگذار باشد. لذا در نظرگیری این مطلب در هنگام تجزیه و تحلیل یک نمودار حائز اهمیت است. به عنوان مثال چنان چه تحلیل گر بر سهام شرکتی خاص تعصب داشته باشد، ممکن است تحلیل او تحت تاثیر قرار گیرد.

امکان تفاسیر و تعابیر گوناگون از یک تحلیل مشابه: باید به این نکته توجه داشت که علی رغم وجود برخی استانداردها، ممکن است نتایج تحلیل تکنیکال به روش های مختلفی تفسیر شود. یعنی بسیاری از اوقات، نگاه تحلیل گران به یک نمودار با یکدیگر متفاوت بوده و بعضاً نتایج متفاوتی داشته باشد. چرا که به روش ها و دلایل مختلفی می توان به بررسی و تفسیر یک روند و نتایج آن پرداخت.

تحلیل تکنیکال
عملکرد توأم با تأخیر و پشیمانی سرمایه گذاران: در روش تحلیل تکنیکال، هنگامی که روند قیمتی شناسایی می شود، میزان زیادی از این تغییرات قیمت رخ داده است. لذا دیگر میزان سود به نسبت ریسک (همان ریسک به ریوارد) ممکن است توجیه مناسبی نداشته باشد. همچنین تمامی نتایج حاصل از الگوها و تفاسیری که به کمک روش تحلیل تکنیکال به دست می آید، قطعیت ندارند.

لذا در بسیاری از موارد دیده شده است که نتایج حاصله از این روش ممکن است با واقعیت سازگاری نداشته و حتی بر خلاف آن واقع شود. این امر می تواند باعث ایجاد نوعی پشیمانی در برخی از سهام داران بازار سرمایه شود.

 ریسک نادیده گرفتن پارامترهای بنیادی: همان گونه که اشاره شد در تحلیل تکنیکال به پارامترهای بنیادی شرکت، نظیر صورت های مالی و یا عملکرد شرکت از لحاظ سود و زیان توجهی نمی شود. بنابراین، این امر ممکن است در بلند مدت ریسک سرمایه گذاری را بیشتر نماید.

جمع بندی

تحلیل تکنیکال یکی از متداول ترین و محبوب ترین روش های تحلیلی در بازار سرمایه می باشد. در حال حاضر نیز تحلیل تکنیکال در اکثر بازار های معتبر دنیا رواج زیادی پیدا کرده و طرفداران خاص خود را دارد. در این روش تحلیل گر تنها با پارامترهای قیمتی سهم نظیر اولین و آخرین قیمت معامله شده و حجم معاملات سر و کار دارد. همچنین مباحث بنیادی و عملکردی شرکت تأثیر چندانی در تحلیل تکنیکال ندارد.

چرا که تحلیل گران این روش معتقدند، قیمت سهم در بازار بورس به‌سرعت براثر تغییرات عوامل مرتبط با صنعت و عوامل درونی شرکت، تغییر می‌کند. لذا می توان گفت قیمت سهم به‌تنهایی می‌تواند نشان دهنده تأثیر این عوامل نیز باشد.

تحلیل گران تکینکال با استفاده از ابزارهای مختلفی نظیر انواع نمودارها، الگوها و اندیکاتورها که به صورت گرافیکی و شامل اطلاعات مهم و فراوانی هستند، در زمانی نسبتاً کوتاه به ارزیابی و بررسی سهم می پردازند. در روش تحلیل تکنیکال با تکیه بر پیشینه و تاریخچه روند سهم سعی در پیش بینی وضعیت نموداری و قیمت سهم در آینده دارد.

تحلیل تکنیکال علی رغم محاسن فراوانی که دارد، خالی از عیب نیست. بنابراین بهترین روش برای بررسی و تحلیل سهام در بازار بورس، ترکیبی از روش های ارائه شده در این حوزه می باشد. خوب است علاوه بر بررسی نموداری سهم، به بنیاد و سایر عوامل تأثیرگذار شرکت نیز توجه شود.

اشتراک‌گذاری

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *