تاریخ امروز۱۲ اسفند ۱۳۹۹
کارمزد معاملات در بورس

نحوه محاسبه کارمزد معاملات در بورس

صندوق های سرمایه گذاری در بورس که توسط کارگزاران با تجربه اداره می شوند، برای انجام معاملات خود با سهام سرمایه گذاران، کارمزدی دریافت می کنند. اما آیا می دانید نحوه محاسبه کارمزد معاملات در بورس به چه صورت است؟ آیا غیر از معاملات سهامی، دیگر معاملات نیز دارای کارمزد هستند؟ با سایت بورس ملت همراه باشید تا به بررسی سوالات مورد نظر بپردازیم.

بیشتر کسانی که اقدام به خرید سهام در بازار بورس می نمایند، از اطلاعات بالایی برای انجام معاملات برخوردار نیستند. به همین دلیل بهترین روش برای کسب سود از سرمایه خریداری شده توسط سهامداران، سپردن سرمایه به صندوق های سرمایه گذاری یا کارگزار است. 

به طور کلی کارگزارانی که برای انجام معامله با سرمایه سهامداران کارمزد معاملات در بورس دریافت می کنند، نوعی واسطه به شمار می روند. واسطه ای که کمک میکند تا سرمایه گذاری سهامدار، به بهترین شکل ممکن سود دهی داشته باشد. 

از آنجایی که در اصل کارگزار به جای سهامدار اقدام به انجام معاملات و خرید و فروش سهام در بورس می نماید، باید در عوض کارمزدی برای انجام این واسطه گری خود دریافت کند. اما نحوه محاسبه کارمزد معاملات در بورس برای کارگزار به چه صورت است؟ آیا قوانین خاصی برای دریافت کارمزد در معاملات توسط کارگزار وجود دارد؟ باید به آن پرداخت.

میزان کارمزد معاملات در بورس برای هر خرید چقدر است؟

کارگزاران افرادی هستند که به سازمان بورس و معاملات بورسی متصل می باشند. افرادی که قصد ندارند خودشان وارد بازار معاملاتی شوند، با سپردن سرمایه اولیه خود به صندوق های سرمایه گذاری، اقدام به خرید و فروش سهام نمی کنند. بلکه این معاملات را کارگزار انجام می دهد. 

کارمزد معاملات در بورس برای هر خرید
در این مسیر نیز لازم است کارمزدی برای انجام معامله به کارگزار پرداخت شود. این هزینه از پیش تعیین شده است. به این صورت که کارمزد معاملات در بورس برای خرید هر سهام، حدودا باید مبلغی معادل نیم درصد خرید معامله باشد. 

در حالی که اگر کارگزار اقدام به فروش سهامی نمود، باید یک درصد از مبلغ فروش را به عنوان کارمزد معاملات در بورس دریافت نماید. کارمزدی که در زمان خرید سهام به کارگزار اختصاص داده می شود، به ۵ قسمت مختلف تقسیم می شود. 

بخشی از این نیم درصد کارمزد به سازمان بورس، بخشی به شرکت بورس، بخشی به شرکت کارگزاری، بخشی به شرکت سپرده گذاری و در نهایت بخشی به شرکت فناوری بورس اختصاص می یابد. در حالی که کارمزد معاملات در بورس در زمان فروش سهام، علاوه بر این پنج شرکت، به اداره مالیات نیز باید بخشی اختصاص داده شود. 

پس باید بگوییم خرید سهام بورس مشمول قانون مالیاتی نمی شود. اما فروش سهام دارای مالیات است و بخشی از سود آن به مالیات تعلق می گیرد. 

“پیشنهاد میکنم محتوای بورس چیست را بخوانید”

آیا کارمزد معاملات اوراق مشارکت، اوراق اجاره و بورس یکسان است؟

برخی بر این باور هستند که تمامی کارمزد های معاملاتی که توسط کارگزاران انجام می شود، به یک میزان هستند. اما باید بگوییم که هر شرکت کارگزاری، برای انجام معاملات اوراق مشارکت و اوراق اجاره و …. کارمزد متفاوتی دریافت می کند. اما به طور کلی کارمزد معاملات در بورس بسیار اندک می باشد.
زیرا حدود ۰.۵% کارمزد خرید سهام و ۱% کارمزد فروش سهام به کارگزار تعلق می گیرد. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که از ۱% کارمزد فروش سهام، مالیات نیز کسر می شود که برخی تصور می کنند اگر از این سرمایه گذاری کسب سود کرده باشند مالیات از آنها کسر می شود.

در حالی که چنین نیست و به طور کلی مالیات از مبلغ فروش کسر خواهد شد. در نهایت نیز باید بگوییم که تمامی این محاسبات کارمزد معاملات در بورس به صورت خودکار توسط کارگزار انجام می شود و پس از کسر، سود خالص به حساب سهامدار واریز می شود. پس نیازی نیست سهامدار پس از دریافت سود سهام خود، مبلغی را به شخص خاصی یا صندوق سرمایه گذاری خاصی بپردازد. 

پیشنهاد میکنم محتوای آموزش تابلو خوانی معاملات بورس را مطالعه کنید

نکات مهم در خصوص نحوه محاسبه کارمزد کارگزاری ها

برخی از مهمترین نکاتی که لازم است پیش از سرمایه گذاری سهام در کارگزاری ها بدانید عبارتند از:

-تمامی معاملاتی که در بازار بورس توسط کارگزار انجام می شود، نیاز به پرداخت کارمزد دارد. در صورتی که کارگزاری اقدام به خرید سهام برای سهامدار نماید، نیم درصد کارمزد معاملات در بورس دریافت می کند و در صورتی که اقدام به فروش سهام نماید یک درصد کارمزد دریافت خواهد کرد. 

-کارمزد کارگزار به صورت خودکار از سود سهامدار کسر شده و دیگر نیازی نیست سهامدار به صورت دوره های مشخص، مبلغ اضافی را به صندوق واریز کند. با این که بسیاری از شرکت ها باید به صورت سالانه اضهار نامه ای از عملکرد خود تهیه کنند، اما این مسئله برای معاملات بازار بورس ضروری نخواهد بود. 

-کارمزد معاملات در بورس برای انجام معامله و خرید و فروش سهام در بازار بورس، فرابورس، اوراق مشارکت، اوراق تسهیلات مسکن، اوراق اجاره و … یکسان نمی باشد. زیرا هر ورق بهادار نرخ خاص خود را داشته و از این رو نیز کارمزد خرید و فروش هر یک از این اوراق بهادار نیز متفاوت خواهد بود. 
پس بهترین شیوه ای که می توانیم در نظر بگیریم تا میزان کارمزد در زمان انجام معامله به چشم نیاید، نیت به دست آوردن سود بیشتر در زمان خرید سهام است. 

کارمزد خرید و فروش سهام , کارمزد فروش سهام , محاسبه کارمزد بورس ,محاسبه کارمزد خرید و فروش سهام,نحوه محاسبه کارمزد کارگزاری بورس ,درصد کارمزد خرید و فروش سهام,محاسبه کارمزد کارگزاری ,

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *