تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹
نسبت P/E چیست

نسبت P/E چیست؟

اگر جزء فعالان و سرمایه‌گذاران بازار بورس به حساب می‌آیید و یا علاقمند به فعالیت در این بازار هستید، مطمئنا گوشتان با واژه نسبت P/E آشناست. مطمئنا برای یکبار هم که شده این جمله را به زبان آورده‌اید: P/E سهم چقدر پایین است یا P/E سهم برای مدتی طولانی‌ست که خیلی بالا رفته است. این عبارت در عین سادگی، پیچیدگی بسیار بالایی را با خود به همراه دارد و سوال ذهنی بزرگی را در ذهن افراد به وجود می آورد.

اینکه منظور از نسبت P/E چیست؟ این نسبت تا چه اندازه برای سرمایه گذاران بازار بورس اهمیت دارد؟ آیا آشنایی با این نسبت میتواند سود کلانی را برای آنها به همراه داشته باشد؟ با اطمینان میتوان گفت که آگاهی از پاسخ این سوالات نه تنها بسیاری از ضرردهی‌ها را کاهش می‌دهد بلکه سودرسانی زیادی را نیز به همراه دارد. از همین‌رو در نظر داریم در ادامه این مقاله توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با سایت بورس ملت همراه ما باشید.

P/E چیست؟

شناخت P/E آنطور که فکر می‌کنید خیلی هم ساده نیست. شما باید موارد زیادی را در این راستا به ذهن بسپارید. از همین رو تصمیم گرفتیم تا به صورت موردی آنها را برای شما بیان کنیم تا به خاطر سپردن آنها برای شما راحت تر باشد.

*P/E یک نسبت است و با تقسیم P یا PRICE یا قیمت روز سهم بر EPS یا E یا همان سود به دست می آید.
*در حال حاضر سه نوع EPS وجود دارد که سرمایه گذاران باید نسبت به آن آگاه باشند: EPS دنباله‌دار، آینده و میانگین.
* اگر بخواهیم تاریخ را درنظر بگیرید میانگین نسبت P/E شما در بازه ۲/۳ – ۲/۱۳ باید در نوسان باشد.
* از لحاظ نظری اما، P/E یک سهم، کاملا واضح بیان می‌کند؛ سرمایه‌گذاران تا چه اندازه حاضرند به ازای هر ریال، سود پرداخت کنند.
*اگر بخواهیم تفسیر بهتری از P/E را در اختیار شما قرار دهیم. باید بگوییم این نسبت یک دید بسیار عالی و بازتاب خوب همراه با خوشبینی را از آینده و رشد یک شرکت برای شما فراهم می آورد.
* بدون اینکه بتوانید نرخ های رشد صنعت، را محاسبه کنید صحبت از بالا یا پایین بودن P/E کاملا بی معناست.
*این نسبت زمانی که تورم در حادترین حالت خود قرار داشته باشد به شدت پایین تر از آن چیزی که هست می آید.
* تفاسیر بسیار زیادی پیرامون دلیل پایین بودن P/E یک شرکت به وجو دمی آید.
* نکته قابل توجه اینجاست که با اتکا به ضریب P/E هیچ اقدامی در جهت خرید یا فروش سهام خود نکنید.

گروه p/e چیست ؟

اگر به سایت سازمان بازار بورس تهران و نمودارهای مرتبط با آن نگاهی بیاندازید متوجه P/Eهای بسیار زیادی خواهید شد که همگی سیر نزولی و منفی خود را طی می‌کنند. اما این سیر نزولی چه معنا و مفهومی را با خود به همراه دارد؟

نسبت P/E چیست؟

نسبت P/E چیست؟

درواقع نماد پی ایی یک شرکت زمانی منفی می‌شود که سهام آن زیان‌ده باشد. اما مطمئنا برایتان جالب خواهد بود که گروه P/E نیز علاوه بر نماد اختصاصی یک شرکت نیز در بازار بورس تهران وجود دارد. به عبارتی؛ زمانی که به سایت tsetmc ورود می‌کنید میتوانید به قسمت دیدبان بازار بروید و گروه بندی نمادها را مشاهده نمائید. در این قسمت هر نماد در زیر مجموعه گروهی خاص مرتبط با خود قرار گرفته است. به عنوان مثال: «های وب»، «اپرداز» و «اوان» سه نماد هم گروه با یکدیگر و زیر گروه «اطلاعات و ارتباطات» هستند.

 P/E گروه، میانگین گرفته شده از P/E های زیر مجموعه نمادهای گروه است. PE هر نماد را می‌توانید با P/Eهای دیگری که با یکدیگر در یک گروه قرار دارند مقایسه کنید، اما هرگز P/E یک نماد از یک گروه را با P/E نمادی از گروه دیگر مقایسه نکنید.

*پیشنهاد میکنم محتوای تاثیردامنه نوسان بر معاملات بورس را مطالعه کنید

p/e به چه معناست؟

در قسمت فوق به طور کامل در رابطه با نسبت P/E توضیحاتی خدمت شما ارائه دادیم. اما بیاید کمی جلوتر برویم. تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید؛ P/E در چه بازه‌ای قرار گیرد تا بتوانیم خرید کنیم؟ یا سهام خود را بفروشیم؟

همانطور که گفته شد با نسبت میتوانیم نظر سایر سرمایه گذاران را در رابطه با یک شرکت خاص بدانیم. اغلب این عدد برای شرکت هایی که رو به رشد هستند از مقدار بالاتری برخوردار می باشد. به عبارتی هر چقدر که نسبت P/E در مقدار عدد بالاتر باشد، سرمایه گذاران خوشبینی بالاتری دارند و سرمایه گذاری برای آنان راحت تر خواهد بود.

در این حالت باور پایه بر این است که شرکت توانایی رشد سود یا افزایش قیمت سهام را دارد. با همین استدلال شرکت‌هایی که بازار دید مثبتی نسبت به آن‌ها ندارد، معمولا از نسبت P/E پایین‌تری برخوردار هستند؛ چرا که بازار نسبت به رشد و سودآوری یا افزایش قیمت سهام آن‌ها خوش بین نیست.

*پیشنهاد میکنم محتوایدلایل نوسانات بازار سهام را مطالعه کنید

کاربردهای P/E کدام اند؟

اگر بخواهیم در ساده ترین حالت ممکن میزان کاربرد P/E را برای شما بازگو کنیم؛ باید گفت؛ این نسبت یکی از ابزارهایی به شمار می آید که به شما برای ارزش گذاری سهام مورد استفاده کمک می کند. این موضوع را فراموش نکنید که این نسبت تنها یکی از ابزارهای موجود برای ارزش گذاری سهام به حساب می آید.

اما حال باید بدانید که از نسبت P/E چگونه استفاده می شود. پس جالب خواهد بود بدانید؛ ضریب سهام یکی دیگر از نام های این نسبت است که مطمئنا بارها با آن روبرو شده اید. برای ارزش گذاری با استفاده از p/e باید عکس رابطه ای که توضیح دادیم مورد استفاده قرار بگیرد. به این شکل که یک p/e برای سهم محاسبه می شود، سپس در سود آن ضرب می شود و ارزش آن سهم بدست می آید:     P/E * eps = price

زمانی که توانستید ارزش سهم خود را با روشی که توضیح دادیم محاسبه کنید، باید بررسی کنید که آیا سهم مربوطه از مقدار محاسباتی شما در بازار کمتر است یا بیشتر. اگر قیمت سهم در بازار بیشتر از این عدد باشد، یعنی آن سهم ارزنده نیست. ولی اگر قیمت سهم در بازار کمتر از این عدد باشد، به این معنی است که آن سهم ارزنده است و قابلیت رشد دارد.

*پیشنهاد میکنم محتوای تفاوت EPS و DPS در بورس را مطالعه کنید

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل در رابطه با نسبت P/E توضیحاتی خدمت شما ارائه دادیم. حال می‌دانید که از این نسبت در چه حوزه‌ای باید استفاده کنید و کاربردهای آن در چه زمینه هایی میتواند به شما کمک کند. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این حوزه در اختیار شما قرار دهند.

اشتراک‌گذاری

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *