تاریخ امروز۱۲ اسفند ۱۳۹۹
اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی

سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس چه کسانی هستند؟

چه کسانی می توانند در بازاربورس سرمایه گذاری کنند؟ آیا صرفا خرید و فروش سهام و نشانه مختص سهامداران حقیقی است؟ یا سهامداران حقوقی نیز می توانند در این بازار معامله کنند؟ منظور از اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس چیست؟ خرید و فروش حقوقی نشانه چیست و چگونه انجام می شود؟ ما قصد داریم در این مطلب به بررسی سوالات مذکور بپردازیم. تا اطلاعات مناسبی در این زمینه به دست آوریم،

سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس چه افرادی هستند؟

به طور کلی سهامدارانی که در بازار بورس سرمایه گذار می کنند، به دو دسته سهامداران حقیقی یا خرد و سهامداران حقوقی یا عمده دسته بندی می شوند. تمامی افرادی که دارای هویت فردی هستند، یک فرد حقیقی به شمار می روند.

سهامداران حقیقی یا خرد:

هر شخص حقیقی که دارای کد ملی باشد، می تواند اقدام به خرید سهام و سرمایه گذاری در بورس نماید. در صورتی که سهامداران حقیقی در بورس سهام خریداری کنند، سهامدار حقیقی به شمار می روند. یعنی هر فردی که کد بورسی دریافت نموده باشد، قادر است در بورس معامله انجام دهد.

سهامداران حقوقی یا عمده: 

زمانی که اشخاص حقیقی جدای از شخصیت فردی خود، در کنار هم جمع شوند، نهاد، سازمان یا شرکتی را به وجود می آورند که به صورت مستقل قادر است در بازار بورس اقدام به سرمایه گذاری نماید. این شخصیت در واقع نام و نشان جداگانه ای از اشخاص حقیقی داشته، و هدف خاصی را دنبال می کند. که به آن شخص حقوقی می گویند.

سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس

اشخاص حقوقی در بورس قادر به سرمایه گذاری هستند، زیرا این شرکت ها، نهاد ها و سازمان ها که به ثبت رسیده هستند، می توانند کد بورسی دریافت نموده و در بازار بورس معامله انجام دهند. از این رو سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس دو دسته سهامدار به شمار می روند که هر یک قادر به خرید و فروش سهام در بورس هستند.

تمامی شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های سبدگردانی، کارگزاری ها و … یک شخص حقوقی محسوب شده و در بازار سرمایه می توانند معامله انجام دهند.

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست؟ 

مسلما یکی از مسائل مهمی که در بازار بورس بسیار به آن توجه می شود، نحوه خرید و فروش حقوقی سهام  است. این مسئله چنان مورد توجه برخی از سهامداران قرار گرفته است، که تصور می کنند لازم است خودشان را با هر شرایطی با بورس حقوقی همگام نمایند.

به این صورت که هر زمان اشخاص حقوقی اقدام به خرید سهام می نمایند، سهامداران حقیقی نیز باید خرید کنند، و بالعکس در زمان فروش سهام توسط اشخاص حقوقی، اشخاص حقیقی نیز باید سهم خود را بفروشند. این تفکر کاملا غلط است و بدون تردید نتایج مطلوبی به همراه نخواهد داشت.

سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس لازم است بسته به عوامل متعددی فرایند خرید و فروش سهام را در بازار بورس پیگیری کنند. این دسته از اشخاص لازم است ابتدا وضعیت سهم و نوع شرکت حقوقی که سهام خود را عرضه نموده است را بررسی نموده، و پس از آن اقدام به خرید سهام نمایند.

خرید و فروش حقوقی سهام در بورس

اصولا سرمایه گذاران برای بررسی این وضعیت ها به سراغ انجام تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی می روند. تا نقاط ورود و خروج سهم را به خوبی بررسی نموده، و با کسب اطلاعات مناسب اقدام به انجام معامله نمایند. اما پیش از آنکه بدانید چگونه اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس اقدام به معامله می کنند، اجاره دهید با مفهوم خرید و فروش حقوقی آشنا شویم.

منظور از خرید و فروش حقوقی سهام در بورس چیست؟

به طور کلی در بازار بورس سرمایه گذاری به دو مدل کلی انجام می شود. یا سرمایه گذاران حقیقی هستند یا حقوقی. سرمایه گذارانی که در بورس حقیقی به معامله می پردازند، طبق استاندارد سازمان بورس و اوراق بهادار باید کد بورسی دریافت کرده باشند.

اما شرکت های سرمایه گذاری، صندوق ها، سبدگردانی ها و … نیز وجود دارند که سهامداران حقیقی محسوب نمی شوند، اما به عنوان اشخاص حقوقی می توانند در بورس اقدام به سرمایه گذاری نمایند. هر کدام از اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس رفتار خاصی برای معامله در پیش می گیرند.

انواع سهامداران حقوقی

به این صورت که سهامداران حقیقی معمولا برای بازه های کوتاه مدت برنامه ریزی انجام داده و معامله میکنند. در صورتی که سهامداران حقوقی بیشتر به دنبال انجام معامله برای بازه زمانی بلند مدت و میان مدت هستند. اگر به نمایش خرید و فروش افراد حقیقی و حقوقی در تابلو ها توجه کنید، متوجه این مسئله خواهید شد که اشخاص حقیقی در معاملات خود بیشتر درگیر شایعات می شوند.

حتی بیشتر تصمیماتی که برای انجام معامله می گیرند نیز، بسته به همین شایعات است. در حالی که سرمایه گذاران حقوقی هرگز به شایعات اهمیتی نداده و تصمیم احساسی برای انجام معامله نمی گیرند.

پس باید بگوییم رفتار معامله گری اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس با یکدیگر متفاوت است. حال اگر شخص حقیقی، الگوی حقوقی را برای معاملات خود انتخاب کند، اقدام به انجام خرید و فروش حقوقی سهام نموده است. یعنی سرمایه گذاری خود را بیشتر بسته به بازه زمانی بلند مدت و میان مدت برنامه ریزی کرده است.

*پیشنهاد میکنم محتوای  مجمع بورس   را مطالعه کنید

سهامداران حقوقی برای انجام معامله چه دیدگاهی دارند؟ 

برخلاف اشخاص حقیقی، سهامداران حقوقی تیمی حرفه ای از تحلیلگران دارند، که تمامی کلیات بازار را بررسی می کنند و بسته به آن پیش می روند. به این صورت که در روزهای منفی بازار، اقدام به خرید و در روزهای مثبت بازار اقدام به فروش سهام های خود می کنند.

با این روش به نوعی تعادل در بازار سهام برقرار می کنند. در حالی که این نحوه انجام معامله میان سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس نیز با یکدیگر متفاوت است. زیرا سهامداران حقیقی در زمانی که صف خریداران بالاست، اقدام به خرید و در زمانی که صف فروش بالاست اقدام به فروش سهام های خود می نمایند. از این رو این رفتار اشخاص حقیقی به راحتی قادر است به بازار سهام آسیب های جدی وارد کند.

انواع سهامداران حقوقی چه کسانی هستند؟

بهتر است حتما در خصوص خرید و فروش حقوقی نشانه ها به این مسئله توجه کنید، که سهامداران حقوقی اصولا تعداد کمی از سهام شرکت ها را در اختیار دارند. از این رو این اشخاص قادر نیستند تاثیر چشمگیری بر روی قیمت سهام یک شرکت داشته باشند.

از سوی دیگر اشخاص حقوقی هستند که بخش زیادی از سهام یک شرکت را در اختیار دارند و می توانند به شدت بر روی قیمت سهم در بازار بورس تاثیر گذارند. مسلما این مسئله اصلا به نفع بازار نخواهد بود. زیرا زمانی که اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس دارای سهام زیادی باشند، به راحتی می توانند در مورد جهت معاملات تصمیم گیری کنند.

خرید و فروش حقوقی

پس لازم است اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس به یک میزان بر روی قیمت سهام تاثیر گذار باشند. که این مسئله نیز وابسته به افزایش تعداد سرمایه گذاران حقیقی در بازار بورس و سهام می باشد.

استراتژی سهامداران حقوقی در بازار ایران به چه صورت است؟

اگر هر سرمایه گذاری بدون آن که به درستی بازار معامله را تجزیه و تحلیل نکرده باشد، وارد بازار شود و اقدام به سرمایه گذاری کند، بدون تردید نتیجه مناسبی به دست نخواهد آورد. این مسئله میان سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس هیچ تفاوتی ندارد. یعنی هر دو اشخاص باید این استراتژی را برای کسب سود بیشتر در پیش گیرند.

حتی اگر دقت نمایید متوجه این مسئله می شوید که در روزهایی که بازار مثبت است نیز، سهامدارانحقیقی و حقوقی در بورس رفتار غلطی را در پیش میگیرند، که آنها را با آسیب جدی روبه رو می کند. پس هر دو سهامداران لازم است حتما تمامی فاکتور های ارزندگی را در نظر داشته باشند و پس از آن اقدام به انجام معامله در بورس نمایند.

پیشنهاد مقاله:آموزش ثبت نام شخص حقیقی در سامانه سجام بورس(تصویری)

از میان اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس اصولا معاملاتی که سهامداران حقوقی انجام می دهند، از حجم بیشتری برخوردار است. زیرا این شرکت ها بیشتر سرمایه گذاری میکنند و بدون شک می توانند درگیر آسیب ها و ضرر های بیشتری نیز شوند.

از سوی دیگر تمامی معاملاتی که سهامداران حقوقی در بورس انجام می دهند، توسط نهاد ناظر، سهامداران حقیقی شرکت ها و مالکین نظارت می شود. لازم است این اشخاص پاسخگوی افراد بسیاری باشند. پس برای انجام هر گونه معامله ای بیشتر در معرض ریسک و خطر می باشند.

بیشتر اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس ایران، نقش بازارگردان را ایفا کرده و بسته به تحلیل های تیمی و کارشناسی که انجام می دهند، اقدام به انجام معامله در بازار سرمایه می کنند.

آیا خرید و فروش حقوقی نشانه نوعی سیگنال دهی است؟ 

همانطور که در ابتدای مطلب به این مسئله اشاره نمودیم، بسیاری از اشخاص حقیقی تصمیمات خود را بسته به تصمیمات اشخاص حقوقی اتخاذ می کنند. یعنی نحوه معامله اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس در بیشتر مواقع به یک صورت انجام می شود.

اما همانطور که می دانیم استراتژی که این دو مدل سرمایه گذاران برای انجام معامله در نظر می گیرند، با یکدیگر متفاوت است. پس نباید کل مبنای معاملات بازار سرمایه را بر اساس این اصل در نظر بگیریم. حتی ممکن است اشخاص حقوقی نیز با وجود حساسیت های معاملاتی زیادی که دارند، گاهی تصمیمات اشتباه اتخاذ نمایند.

اگر هر دوی اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس یک روند را در پیش گیرند، این مسئله نشانگر آن است که سرمایه گذاران حقوقی وظایف خود را به خوبی انجام نداده و تحلیل های خود را به درستی انجام نداده اند. که همین مسئله برای آنها مشکلاتی را نیز به بار خواهد آورد.

آیا میتوانیم بگوییم اشخاص حقوقی بازارگردانان خوبی هستند؟ 

بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه بر این عقیده هستند که اشخاص حقوقی نمی توانند بازارگردان های خوب و مناسبی باشند. زیرا بیشتر این اشخاص حقوقی نیز به دنبال کسب منافع خود هستند و نمی توانند به صورت هوشمندانه ای از اخبار مربوط به بازار سرمایه مطلع شوند. تنها مسئله ای که منجر می شود تا میان اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس تفاوتی به وجود آید، میزان سهمی است که توسط این اشخاص خریداری می شود. که در برخی مواد اشخاص حقوقی می توانند با خرید و فروش حقوقی نشانه ها تاثیر مثبت یا منفی بر روی قیمت سهم داشته باشند.

پیشنهاد مقاله:صندوق سرمایه گذاری بورس؛ بهترین سازوکار موفقیت در سرمایه گذاری

چرا اشخاص حقوقی در نقش خریدار نیز ظاهر می شوند؟ 

گاهی می توانید شاهد این مسئله باشید که سهامداران حقوقی، در یک محدوده مشخص اقدام به خرید سهم معینی می کنند. از این مسئله می توان دو برداشت انجام داد.

اولین برداشت به این معناست که سهامداران حقوقی که اقدام به خرید سهام نموده اند، تمامی فاکتور های مختلف سهم عرضه شده را بررسی نموده اند. پس از آن که به این نتیجه رسیده اند که این سهام ارزنده است و قیمت فعلی آن برای خرید مناسب، اقدام به انجام معامله می کنند.

در حالت دوم ممکن است سهامداران حقوقی به عنوان حمایت کننده وارد عمل شده باشند. یعنی خرید سهام از سوی این اشخاص، در اصل به منظور متعادل نگه داشتن بازار بوده است. تا بازار درگیر نوسانات شدید نشود. از این رو می توانیم حضور اشخاص حقوقی را در نقش خریدار، معقول به شمار آوریم. ودر اخر تشکر میکنم که با سایت بورس ملت همراه ما بودید و دعوت میکنم از مقالات دیگر ما هم استفاده کنید.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

 1. میر سلیمی پاسخ

  سلام .خدمتتون عرض کنم این حقوقی ها رو انقدر بیشعور نمیدونستم اخه بخاطر چی مردمو برخاک سیاه نشوندند با هزار بدبختی پولرجم کرده بودیم اوردیم بورس یه سودی بکنیم ولی بلایی ب سر حقیقی ها اوردن که از ب دنیا اومدنمون پشیمان شدیم فقط میتونم بهشون میگم خدا ازتون نگذره😢

  1. بورس ملت نویسنده پاسخ

   سلام دوست عزیز-متاسفانه نزدیم ۶۰درصد بازار بورس در دست سهامداران حقوقی هست و کار اونا هم کسب سود بیشتر برای شرکت خودشون هستن که در این میان سهامداران خرد که همان حقیقی ها هست ضرر های زیادی رو متحمل شدند-این اثر گذاری منفی بلند مدت امکان پذیر نیست و بازار باید به روان طبیعی خود ادامه بدهد ،اگر ما در صف های فروشن نشینیم ومفت سهام خود را نفروشیم سهامداران حقوقی کار زیادی رو نمیتواننند بکنند
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *