تاریخ امروز۲۹ دی ۱۳۹۹

سامانه کدال و کاربردهای آن جهت سرمایه گذاری در بورس

تمام سرمایه گذارانی که وارد بازار بورس میشوند، لازم است با برخی اصطلاحات این بازار آشنا شوند. سامانه کدال یکی از اصطلاحاتی است که لازم است سرمایه گذاران در مورد آن اطلاعات زیادی داشته باشند. افرادی که دوره های آموزش بورس را سپری می کنند، می دانند که جامع ترین و کامل ترین سامانه اطلاع رسانی ناشران، سایت کدال است. 

این سایت در اصل مخففی از لغات Comprehensive Database Of All Listed Companies می باشد، که در سال ۱۳۸۶ به عنوان سامانه اینترنتی انجام معاملات بورس راه اندازی شد. در این سامانه تمامی شرکت ها ملزم شدند تا کل گزارشات خود را منتشر کنند. از آن زمان تاکنون گزارشاتی که توسط شرکت های مختلف بازار بورس منتشر میشود، در سامانه کدال قابل رویت است. 

سامانه کدال از سال ۱۳۸۶ تاکنون تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار بوده، و طبق ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی، به نشانی codal.ir فعالیت می نماید. لازم است پیش از ورود به بازار بورس با این سامانه اطلاعاتی آشنا شویم. 

اهمیت شناخت سامانه کدال و کاربرد آن برای سرمایه گذاران

میدانیم که برای آغاز سرمایه گذاری در هر بازاری نیاز به برخی اطلاعات مهم خواهیم داشت. این که بدانیم کدام شرکت از چه سالی فعالیت خود را آغاز نموده است، یا این که از نظر مالی در چه وضعیتی است و … می تواند برای هر سرمایه گذار مهم باشد. 

کدال
مخصوصا سرمایه گذارانی که در بازار بورس فعالیت دارند، به این دسته از اطلاعات با جزئیات خاص نیاز خواهند داشت. سامانه کدال با این هدف راه اندازی شد که تمام اطلاعاتی که سرمایه گذاران به آن نیاز دارند را در دسترس آنها قرار دهد. 

کدال در اصل تحت نظارت سازمان بورس بوده و می توانیم به کسب اطلاعات از طریق این سامانه اعتماد کنیم. پیش از این که اقدام به خرید سهام شرکت خاصی نمایید، بهتر است ابتدا وارد سامانه کدال شوید و اطلاعات لازم را از این طریق به دست آورید. 
در سایت کدال اطلاعیه هایی همچون دستور کار مجامع، دعوت نامه ها، تقسیم سود سهام و … منتشر می شود. که هر یک از این اطلاعات برای سرمایه گذاران و خریداران سهام لازم و ضروری است. 

پیشنهاد مقاله:بورس شغل دوم درآمد اول یا شغل اول درآمد دوم؟

هدف این سایت چیست و ناشران سایت کدال چه کسانی هستند؟

سامانه کدال در اصل با این هدف ایجاد شد، که از حقوق سرمایه گذاران بازار بورس حمایت کند. هر فردی که قصد دارد سرمایه خود را در بازار بورس به کار گیرد، نیاز دارد که وضعیت شرکتی که قصد خرید سهام آن را کرده است، به خوبی بررسی نماید. این بررسی را غیر از مراجعه به سامانه کدال نمی توان انجام داد. تنها در این سامانه گزارشات مالی مربوط به وضعیت شرکت، ساماندهی مدارک و هر آنچه لازم است سرمایه گذار بداند، توسط شرکت هایی که در بازار بورس پذیرفته شده اند منتشر می شود. 

این شرکت ها موظف هستند اطلاعات خود را در اختیار خریداران سهام قرار دهند. از سوی دیگر شفافیت های مالی هر شرکت باید طبق قانون سازمان بورس اوراق بهادار برای سامانه کدال ارسال گردد. تا در دسترس عموم قرار گیرد. 

ناشران سامانه کدال همگی شرکت هایی هستند که در بازار بورس به ثبت رسیده اند. تمام این شرکت ها ملزم هستند گزارشات مربوط به وضعیت شرکت خود را به این سامانه ارسال کنند. حتی اگر شرکت ها زیر مجموعه آنها در بورس به ثبت نرسیده باشند. 

از جمله رایج ترین گزارشات ارسالی از سوی شرکت ها در سامانه کدال می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم. 

گزارش های ماهیانه

منظور از این گزارش، فروش شرکت در طول یک ماه است. که این مسئله برای سرمایه گذاران بسیار حائز اهمیت است. زیرا شفافیت اطلاعات شرکت ثبت شده در بازار بورس را بیان می کند.

صورت های مالی پایان دوره و میان دوره 

این نمونه از گزارشات که به سامانه کدال ارسال می شود، باید به صورت بازه های زمانی ۳ ماهه باشد. سرمایه گذار می تواند در این گزارش، صورت های مالی شرکت مورد نظر خود در دوره های سه ماهه، شش ماهه، و نه ماهه را مشاهده کند. البته برخی از شرکت ها گزارشات صورت مالی ۱۲ ماهه خود را نیز در اختیار مردم قرار می دهند. 

گزارش اطلاعات با اهمیت شرکت گروه الف و ب 

تمامی اطلاعات مهم که بر سود هر سهم شرکت تاثیر گذار است، در این گزارش ها بیان می شود. لازم است که تمام سهامداران و افرادی که قصد سرمایه گذاری در شرکتی را دارند، این گزارشات را مطالعه کنند.

گزارش فعالیت هیئت مدیره 

این گزارش پس از ارائه صورت های مالی ۱۲ ماهه شرکت منتشر می شود. به منظور برگزاری مجمع عمومی جهت بررسی گزارش های حسابرسی شده. 

نحوه افزایش سرمایه شرکت 

این گزارش را می توانیم از مهمترین گزارشات ارسالی به سامانه کدال بیان کنیم. زیرا تمام سرمایه گذاران همیشه منتظر آن هستند که گزارشی مبنی بر افزایش سرمایه شرکت ها دریافت کنند.

 
صورت های مالی به همراه یادداشت های آن 

طبق قانون سازمان بورس، شرکت ها وظیفه دارند تا هر ۶ ماه یا ۱۲ ماه اقدام به ارائه گزارش حسابرسی شده شرکت خود نمایند. این گزارش باید توسط حسابرسی مستقل و خارج از شرکت، که مورد تایید سازمان بورس باشد تهیه گردد. از شما درخواست میکنم با مقاله های سایت بورس ملت همراه ما باشید.

اشتراک‌گذاری

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

 1. نصیرکیا پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  من به جرات میتونم بگم تمام محتواهاتونو خوندم و از شما بیشتر در مورد بورس از الان به بعد میدونم😆😆ولی دمتون گرم محتواهای سایتتون خیلی قابل فهم هست

  1. بورس ملت نویسنده پاسخ

   سلام وقت شما هم بخیر
   خیلی خوشحال شدیم تمام محتواهای بورسی ما رو مطالعه کردید و از اینکه سایت ما در جهت حرفه ای شدن شما موثر بود خیلی خوشحالیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *