تاریخ امروز۳۰ دی ۱۳۹۹
دامنه نوسان

تاثیردامنه نوسان بر معاملات بورس

نوسان قیمت یکی از مواردی است که در اکثر اوقات باعث نگرانی سرمایه گذاران می شود. دامنه نوسان قیمت در بازار بورس مشخص شده تا نوسانات قیمت در بازار بورس، باعث برهم خوردن معاملات نشود. دامنه نوسان بورس امروزه بین بالای ۵ درصد و کمتر از ۵ درصد است.امروزه مردم دوست دارند که برای پیشرفت در امور مالی خود وارد بورس شده و در این بازار هم سهمی داشته باشند و به همین دلیل اموزش بورس قبل از شروع به معامله مهم بوده و شما می توانید در این آموزش ها شرکت کرده و بعد از تمام شدن دوره های آموزشی، معاملات بازار بورس را شروع کنید. آموزش ها مهم بوده و نباید نسبت به آن بی اعتنا باشید.

اصول و قوانین دامنه نوسان بورس

در بازار بورس مانند سایر بازارها، اصول و قوانینی حاکم است که تا معاملات براساس عرضه و تقاضا پیش برود. اصول و قوانین دامنه نوسان بورس باعث خواهد شد تا سهامداران هیچ وقت تصمیم هیجانی نگیرند. برای هر سهم دامنه مجاز نوسان و کف قیمتی مدنظر گرفته شده که در یک بازه زمانی مشخصی می تواند نوسان داشته باشد. براساس آیین نامه معاملات بورس تهران، پایین ترین و بالاترین قیمت همان دامنه نوسان است که برای سهام مدنظر گرفته می شود.دامنه نوسان

مزایای دامنه نوسان بورس

-سهامداران براساس دامنه نوسان بورس نمی توانند قیمت ها را به دلخواه تغییر دهند
-سرمایه گذاران براساس دامنه نوسان بورس می توانند قیمت واقعی سهام را تشخیص دهند
-زمانی که قیمت سهم به دامنه نوسان نزدیک می شود، معاملات متوقف شده و سرمایه گذاران می توانند راجع به معاملات فکر کنند
-دامنه نوسان بورس از تغییرات ناگهانی در بورس جلوگیری کرده و قیمت معاملات منطقی خواهد بود

معایب دامنه نوسان بورس

-از آن جایی که قیمت سهام در روز متوقف می شود، امکان دارد تغییرات قیمت به روز بعد منتقل شود
-با آزاد شدن قیمت سهم، می توان از آن در روزهای بعدی هم استفاده کرد
-دامنه نوسان بورس باعث خواهد شد تا قیمت واقعی معاملات مشخص نشود

*پیشنهاد میکنم محتوای دلایل نوسانات بازار سهام  را مطالعه کنید

موارد استثنایی دامنه نوسان بورس

دامنه نوسان بورس هر روز در معاملات دیده می شود و البته در برخی روزها این محدودیت برداشته شده و سهام بازار بورس بدون توجه به این نوع محدودیت معامله خواهد شد.

روزهای عدم محدودیت دامنه نوسان بورس

-بازگشایی سهام بعد از مجمع عادی سالانه نسبت به تقسیم سود
-بازگشایی سهام بعد از مجمع عادی سالانه نسبت به افزایش یا کاهش سرمایه
-بازگشایی سهم با شرط افزایش ۲۰ درصدی پس از اعلام افزایش یا کاهش سود هر سهم

دامنه نوسان بازار بورس تهران

در بازار بورس تهران و اوراق بهادار، دامنه نوسان برای هر سهم، ۵ درصد کمتر و بیشتر در مقایسه با قیمت پایانی روز مدنظر گرفته می شود. توجه داشته باشید که هر سهم می تواند ۲ برابر دامنه نوسان بورس حق تقدم داشته باشد و به همین موازات دامنه نوسان برای شرکت های بورس از مثبت ۱۰ شروع شده تا منفی ۱۰ ادامه می یابد.

حجم مبنا و دامنه نوسان بورس

به تعداد سهام شرکت که باید در طی روز معامله شود حجم مبنا گفته می شود که براساس دامنه نوسان، کمتر یا بیشتر می شود. به همین دلیل اگر تعداد سهامی که در یک روز معامله می شود از حجم مبنا کمتر باشد، دامنه نوسان قیمت سهم هم کمتر خواهد بود.

نحوه کاهش تاثیر دامنه نوسان بورس

استفاده از تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی

نوسانات نزولی بر بازار بورس حاکم است در حالی که سهام بازار رو به بالا صعود خواهد کرد. شما با تحلیل بنیادی می توانید از سرمایه گذاری هایی که از قیمت بازار زیادتر هستند جلوگیری کنید.

*پیشنهاد مقاله:استفاده از تحلیل بنیادی‌ در بورس ایران

برنامه ای جهت ریسک کمتر در معاملات

شما برای این که به سود بیشتر دست یابید و از سقوط ارزش دارایی های خودتان جلوگیری کنید، باید برنامه منظمی جهت سرمایه گذاری در بورس داشته باشید که اگر این کار را انجام ندهید در معاملات بورس متضرر خواهید شد.

استفاده از استراتژی در معاملات

تخصیص دارایی ثابت یا استراتژیک معنی چندانی ندارد زیرا می دانیم ارزش گذاری بزرگترین تعیین کننده بازده سرمایه گذاری بلند مدت شما است. هنگامی که شما با دانش از تجزیه و تحلیل ارزش اساسی توانمند شوید و نقشه مدیریت ریسک خود را ترسیم کنید ، می توانید دارایی مناسبی را انتخاب کنید. با تخصیص دارایی تاکتیکی شما در تصمیم گیری های منعطف خواهید شد که در این صورت نتایج مثبت شما بیشتر خواهد بود.

نتیجه گیری

دامنه نوسان یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر بورس است که در واقع ناظر بر معاملات بوده و از تغییرات ناگهانی در بورس جلوگیری می کند. سرمایه گذاران با توجه به دامنه نوسان، معامله می کنند بخاطر این که مطمئن هستند که ارزش قیمت معاملات از آن حد کمتر یا بیش تر نخواهد شد. البته دامنه نوسان مزایا و معایبی دارد که در این مقاله به آن ها اشاره شد و همچنین مشخص شد که در سه روز مشخص این چنین محدودیتی بر بازار بورس حاکم نیست و تریدرها می توانند بدون توجه به آن، دامنه معاملات خود را گسترش دهند.

اشتراک‌گذاری

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

  1. Hossinzadeh پاسخ

    سلام وقت بخیر بابت محتوای کاملتون در مورد نوسانات بازار بورس از شما تشکر میکنم،با وجود شما و همکارانتون که در دیگ سایت ها فعالیت میکنن خیلی دلمون ارومه،این محتواهایی که در سایت ها گداشته میشه بسیار ارزشمند هستندو سعی میکنم همربا دوستانربه اشتراک بزارم و هم خودم بخونم بابت این لطف بی کرانتون از شما سپاسگزارم امیدوارم با همین قدرت از ما معامله گران بورسی حمایت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *