تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹
تحلیل تکنیکال

چگونه با تحلیل تکنیکال در بازار بورس موفق شویم؟

بورس یکی از چالش برانگیزترین تجارت است که با علم به آن می توان معاملات سودآور انجام داد. در صورتی که به تحلیل تکنیکال بورس مسلط باشید می توانید راحت حجم معاملات و نوسان قیمت ها را پیش بینی کنید شما حتی با تحلیل تکنیکال بورس می توانید سایر بازارها را نیز آنالیز کرده و قیمت ها را نیز پیش بینی کنید.با سایت بورس ملت همراه ما باشید.

بسیاری از سرمایه گذاران سهام را بر اساس اصول خود – مانند درآمد ، ارزیابی یا روند صنعت آنها – تجزیه و تحلیل می کنند ، اما عوامل اساسی همیشه در قیمت بازار منعکس نمی شوند. تحلیل تکنیکال با بررسی داده ها ، قیمت و حجم ، به پیش بینی قیمت کمک خواهد کرد. تجار و بازرگانان با تحلیل تکنیکال بورس می توانند از ارزش واقعی قیمت در بازار بورس آگاه شده و حرکات و اتفاقات بعدی را هم پیش بینی کنند. اکثر سرمایه گذاران با نتایج دو روش تحلیل تکنیکال و بنیادی، تصمیم گیری می کنند.

انتخاب رویکرد صحیح در تحلیل تکنیکال

شما با دو روش می توانید تحلیل تکنیکال از بالا به پایین و از پایین به بالا بازار بورس را آنالیز کنید. تریدرها به از بالا به پایین و سرمایه گذاران از پایین به بالا بازار بورس را آنالیز می کنند.

بالا به پایین
در کل آنالیز کلان اقتصادی است که در آن اوراق بهادار بررسی می شود و تریدر در ابتدا، اقتصاد، بخش ها و سهام شرکت را تک به تک تجزیه و تحلیل می کند. سودهای کوتاه مدت در این نوع ارزشمند هستند. میانگین سهام در این نوع آنالیز اهمیت به سزایی دارند.

پایین به بالا
در این نوع آنالیز سهام فرد اهمیت به سزایی دارد. نقاط و زمان ورود و خروج از بازار بورس مهم است. مثلا تریدر با آنالیز یک سهام کم ارزش سعی می کند که زمان ورود خود را به بازار بورس پیش بینی کند. سرمایه گذاران با این نوع آنالیز با دیدگاه بلندمدت، معاملات را انجام می دهند. اکثر تریدرهای مبتدی از سایر آنالیزهای تکنیکی و روندهای ساده و حجم هم استفاده می کنند در حالی که معامله گران با شاخص های فنی، معامله می کنند. در هر حال شاخص های فنی و حجم در تصمیم گیری تریدرها نقش به سزایی ایفا می کنند. تحلیل تکنیکال

مراحل تحلیل تکنیکال

تعیین استراتژی تحلیل تکنیکال یا سیستم ترید
تریدر با تحلیل تکنیکال می تواند میانگین ۵۰ و ۲۰۰ روزه معاملات را اندازه گیری کند و براساس آن قیمت سهام را پیش بینی کند و اگر میانگین ۵۰ روز معاملات نسبت به معاملات ۲۰۰ روزه بیشتر باشد، مشخص است که قیمت ها بیشتر شده و بهتر است که ارزها را بخریم.

مشخص کردن اوراق بهادار متناسب با استراتژی تحلیل تکنیکال
مشخص است که همه اوراق بهادار را نمی توان با این روش معامله کرد و بهتر است که از سهام سیال و فرار استفاده کرد. تریدر باید با توجه به عوامل مختلف اوراق بهادار را معامله کند. معاملات ۱۵ و ۵۰ روزه در این روش مهم خواهند بود.

ایجاد حساب کاربری در در یک بروکر بورس
برای این که بتوانید خط سیر معاملات را آنالیز کنید لازم است که در یک بروکر یا کارگزاری، حساب کاربری ایجاد کنید. بدین ترتیب می توانید حرکت معاملات را با دقت بیش تری تجزیه و تحلیل کنید.

انتخاب رابطی مناسب برای ردیابی و نظارت بر معاملات
تریدرها متناسب با استراتژی خود، عملکردهای متفاوتی را انتخاب می کنند. مثلا برای تریدرهای روز، حساب های حاشیه ای مهم است و یک حساب کاربری اصلی می تواند به عنوان گزینه کم هزینه تلقی شود.

استفاده از برنامه های کاربردی برای اجرای استراتژی معاملات
برای اجرای بهتر معاملات بهتر است که از عوامل و فاکتورهای دیگری هم استفاده کنیم. توجه به روند حرکت معاملات ضروری بوده و در برخی مواقع می توان از سیستم های تجارت خودکار هم استفاده کرد.

نکات و عوامل مهم در تحلیل تکنیکال

هر تجارتی چالش های خود را دارد و لازم است که با توجه به نکاتی بتوانیم بهترین معاملات را رقم بزنیم.
توجه به منطق تحلیل تکنیکال
توجه نحوه عملکرد تریدرهای قبلی
ایجاد حساب دمو قبل از شروع با حساب اصلی
آگاهی نسبت به محدودیت های تحلیل تکنیکال برای جلوگیری از کوتاهی و غافلگیرشدن در معاملات
ارزیابی حساب واقعی با حساب دمو
شروع با مقادیر کم و توسعه و بزرگ تر کردن معاملات

فرضیات مبتنی بر تحلیل تکنیکال

قیمت مهم ترین عاملی است که در تحلیل تکنیکال از آن استفاده می شود. نوسانات قیمت مهم ترین عامل در تحلیل تکنیکال است و بر همین اساس می توان نوسانات قیمت را می توان بر همین اساس پیش بینی کرد. داو معتقد است که در هر زمانی می توان بازار بورس را با توجه به عواملی پیش بینی کرد. البته این فرضیه همیشه درست است و می توان در بلندمدت یا کوتاه مدت اطلاعات را بدست آورده و تحلیل تکنیکال بازار بورس را انجام داد.

اصول تحلیل تکنیکال

توجه به قیمت:به باور برخی منتقدان، توجه صرف به قیمت چندان درست نیست و باید به سایر عوامل هم توجه کرد تا بتوان در بازار بورس به بهترین شکل ممکن تصمیم گیری کرد. عرضه و تقاضا مهم ترین عواملی هستند که بر قیمت تاثیر می گذارند.

توجه به روند حرکت قیمت:اکثر تحلیل گران تکنیکال بر این باور هستند که قیمت در دوره های بلند، کوتاه و میان مدت مانند گذشته حرکت خواهد کرد.

تکرار فعالیت گذشته بورس:بازار بورس هم مانند طبیعت مدام تکرار می شود و بسیاری از تحلیلگران معتقدند که حرکات بورس مثل گذشته تکرار می شود و به همین دلیل حرکات ۱۰۰ ساله بورس را مدام آنالیز می کنند و معتقدند که حرکات گذشته در آینده دوباره تکرار خواهد شد.

نحوه استفاده از تحلیل تکنیکال

مهم ترین وظیفه تحلیل گر بازار بورس پیش بینی تحرکات و تغییرات قیمت است و حتی می تواند معاملات بعدی را هم پیش بینی کند. البته تحلیل گر با اتکاء به چندین عامل این کار را انجام می دهد و همواره با آنالیز وضعیت های گذشته و حال بورس می توان آینده بورس را هم پیش بینی کرد.

پیشنهاد میکنم محتوای معامله در بورس با آنالیز پرایس اکشن را بعد از مطالعه این محتوا بخونید.

محدودیت های تحلیل تکنیکال

محدودیت تحلیل تکنیکال مانند خود عامل مهم است. تحلیل گر باید کلیه فرایندهای بازار را تجزیه و تحلیل کند. ولی توجه کنیم که قیمت همه چیز نیست و باید به خیلی از موارد توجه کرد. بخاطر این که قیمت ها همیشه ثابت نبوده و تصادفی و ناگهانی تغییر می کنند. مشخص کردن حد ضرر در تحلیل تکنیکال یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه کرد. بسیاری از تحلیل گران با توجه به این محدودیت، به محض نزدیک شدن قیمت خود به حد ضرر، سهام خود خود را می فروشند.

تفاوت های تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی نسبت به هم متفاوت هستند. شما با هردو روش می توانید اوراق بهادار و سهام را تجزیه و تحلیل کنید و مانند سایر روش ها نیز منتقدان و طرفدارانی دارد. با تحلیل بنیادی می توانید به ارزش ذاتی سهام پی ببرید و با آن می توان دارایی ها و مخارج، بدهی ها شرکت را تجزیه و تحلیل کرد.

تنها تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی این است که می توان با آن قیمت و حجم سهام را آنالیز کرد. ارزش ذاتی سهام مشخص نمی شود بلکه با آنالیز تحلیل گر سعی می کند که رفتار سهام را در آینده پیش بینی کند.

نتیجه گیری

شما با تحلیل تکنیکال می توانید ارزش و حجم معاملات بعدی بورس را مشخص کنید. برخی تریدرها از آن به عنوان ملاک ارزش یابی برای معاملات کوتاه مدت استفاده کرده و سرمایه گذاران نیز از آن به عنوان ابزاری برای کسب دیدگاه بلندمدت استفاده می کنند. تحلیل گران معتقدند که رفتارهای گذشته بورس در آینده تکرار می شود و به همین دلیل از تحلیل تکنیکال برای شناسایی و پیش بینی حرکات آینده استفاده می کنند.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

  1. نظری پاسخ

    سلام و درود خیلی ممنونم بخاطر فایل صوتی ک قرار دادید تا ما مجبور نشیم بخونیم وب راحتیزگوش دادیم تشکر میکنم زیاد☺☺☺☺

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *