تاریخ امروز۱۲ اسفند ۱۳۹۹
تفاوت شاخص کل با شاخص هم وزن

تفاوت شاخص کل با شاخص هم وزن در بورس ایران

شاخص هم وزن یکی از شاخص های تاثیرگذار در بورس ایران است. شاخص های ارزیابی در بورس تهران مهم هستند و لازم است که به دقت بررسی شوند. شخصی که با ارزیابی ها، نتایج را بررسی می کند بهتر می تواند معاملات را بررسی کرده و به پیش برود. شاخص ها از گذشته تا به امروز در تحلیل نمودارها نقش تعیین کننده ای داشته اند و امروزه هم این نقش همچنان حفظ شده است. گاهی اوقات بسیاری از معامله کنندگان نسبت به انتخاب صحیح بین شاخص کل و این شاخص هم وزن سردرگم هستند.

زمانی که وارد بازار بورس می شوید، با اصطلاحات خاصی مواجه می شوید که لازم است در مورد آن ها اطلاعات داشته باشید. در غیر این صورت گویی وارد مکانی ناشناخته شده اید، که شما را سرگردان می کند. یکی از این اطلاعات مهم، بررسی تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن در بورس است. 

پیشنهاد میکنم محتوای جامع “بورس چیسترا بصورت صوتی با بهترین کیفیت گوش کنید،البته بعد از مطالعه کامل این محتوا.

اما آیا شما میدانید این دو شاخص چه هستند؟ آیا شاخص کل همان شاخص هم وزن است؟ با ما همراه باشید تا به بررسی این دو شاخص مهم بازار بورس بپردازیم. تا اطلاعات مناسبی به دست آوریم. بدون تردید کسب اطلاع در مورد تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن برای افراد تازه وارد به بازار بورس بسیار مهم است. 

شاخص هم وزن و شاخص کل

حاصل ضرب تعداد سهام با قیمت هر سهم ارزش هر شرکت را در بورس ایران نشان می دهد. هر چقدر که ارزش سهام شرکت بیش تر باشد به همان اندازه ارزش همان شرکت در بورس ایران بالاتر خواهد بود. این نوع شاخص نشان دهنده تغییرات قیمت در بورس ایران است و هرگز سود را نشان نمی دهد. افزایش درصدی شاخص کل نشان می دهد که قیمت سهام شرکت ها نیز به همان اندازه افزایش یافته است.

در اصل با استفاده از این شاخص، سرمایه گذاران و خریداران سهام فرصتی به دست می آورند تا با انجام تحلیل های بنیادی و تکنیکال، وضعیت شرکت را پیش از خرید سهام مورد بررسی قرار دهند. 

البته زمانی که تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن را دریابید، متوجه می شوید که کدام یک از این دو شاخص از اهمیت بیشتری برخوردار است. با کسب اطلاع در خصوص شاخص هم وزن شما می توانید ورود و خروج نقدینگی را در بازار بورس بررسی کنید، در حالی که شاخص کل میانگینی از تمام بازار بورس بوده و در پرتفوی هر سهامداری قابل مشاهده است. 

متوقف سهام شرکت به این معنی است که آخرین قیمت معامله سهام مدنظر گرفته می شود. هر گونه تغییر در قیمت سهام کل، بر قیمت سهام شرکت ها تاثیر خواهد گذاشت. میانگین شاخص کل ، میانگین کل بازار را نشان می دهد. هر چقدر سهام شرکتی بیش تر باشد به همان اندازه ارزش بورس همان شرکت بالا خواهد بود. شاخص کل به عنوان معیاری نسبت به اندازه شرکت پذیرفته شده در بورس سنجیده می شود. شاخص کل از ابتدای سال تا انتهای سال محاسبه می شود.

مهمترین تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن در ارزیابی تغییرات قیمت و سود سهام شرکت ها در بورس به شمار می رود. برای این که بخواهیم شاخص کل بورس را محاسبه کنیم، باید به سراغ شرکت های بزرگی که در بازار بورس فعالیت دارند برویم. در حالی که شاخص هم وزن مربوط به تمامی شرکت هایی است که در این بازار مورد معامله قرار می گیرند. 

شاخص هم وزن ، عاملی متفاوت در بازار بورس ایران

پس از این که مشخص شد که شاخص کل در بورس ایران نواقص و اشکالاتی دارد، به همین دلیل لازم شد که شاخصی تاثیرگذار تر در بازار بورس ایران به کار گرفته شود. به همین دلیل است که این شاخص یکی از تاثیرگذارترین شاخص ها در بازار بورس است که می توان با آن، سهام شرکت ها را به دقت بررسی کرد و می توان سهام شرکت ها را به دقت بررسی کرد.

در شاخص هم وزن، سهام شرکت ها با قیمتی مساوی اندازه گیری می شود. افزایش سرمایه شرکت بر این شاخص تاثیری ندارند و قرارگیری یا حذف شرکت و تقسیم سود نقدی شرکت در شاخص هم وزن تاثیرگذار است. در این شاخص اندازه شرکت مهم نبوده و نوسانات معاملاتی شرکت ها بر این شاخص تاثیر می گذارد. این شاخص نشان دهنده وضعیت کلی بازار بورس است. اگر وضعیت معاملات منفی باشد در این صورت شاخص کل، مثبت ولی در این شاخص منفی خواهد بود.

نمودار شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل متفاوت است
تفاوت شاخص هم وزن و شاخص کل

ارزش شرکت های پذیرفته شده در بازار بورس تفاوت فاحش هر دو شاخص را نشان می دهد و با این شاخص می توان تفاوت سهام های کوچک و بزرگ را می توان تشخیص داد. در شاخص هم وزن ارزش سهام همه شرکت ها یکسان در نظر گرفته می شود. تحلیل گران بازار بورس با این شاخص می توانند به راحتی این نوع بازار را تحلیل کنند.

با شاخص هم وزن می توان ارزش سهام شرکت ها را تحلیل کرد و هر چقدر این شاخص مثبت و بزرگ باشد به همان اندازه می تواند در بازار بورس تاثیرگذار باشد. این شاخص منفی نشان دهنده بازدهی کمتر ارزش شرکت های پذیرفته شده در بازار بورس است. شاخص هم وزن مثبت به معنای رشد بازدهی سهام شرکت ها است. با کمی دقت متوجه می شویم که شاخص کل معیار مناسبی برای سنجش بازار بورس نیست ولی شاخص هم وزن، ارزش سهام شرکت ها نشان می دهد ولی شاخص کل هرگز شاخص مناسبی برای ارزیابی قیمت های بورس ایران نیست.

مهمترین تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن در چیست؟

*شاخص کل به اندازه و وزن سهام شرکت های بزرگ وابسته است، در حالی که شاخص هم وزن به صورت یکسان سرمایه تمامی شرکت ها را دربر می گیرد. 
*در صورتی که تنها برخی از شرکت های بزرگ بورس بازدهی منفی داشته باشند، می توانند شاخص کل را منفی کنند. یا بلاعکس. اما در شاخص هم وزن میزان بازدهی شرکت ها بدون در نظر گرفتن میزان سرمایه شرکت در بورس مورد اهمیت است.

پس با این تفاسیر در مورد تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن باید بگوییم اگر بیش از نیمی از شرکت های بازار بورس بازدهی منفی داشته باشند، شاخص هم وزن هم منفی می شود. یا اگر بیش از نیمی از شرکت های بازار بورس بازدهی مثبتی داشته باشند، شاخص هم وزن مثبت می شود. 
در حالی که شاخص کل وابسته به تنها چند شرکت بزرگ در بورس می باشد. که اگر آنها بازدهی مثبتی داشته باشند، شاخص کل مثبت و اگر بازدهی منفی داشته باشند، شاخص کل منفی می شود. 

پیشنهاد میکنم محتوای آموزش تابلو خوانی معاملات بورس را مطالعه کنید

روند شاخص هم وزن و شاخص کل

شاخص کل روند صعودی داشته در حالی که این شاخص یک سیر مثبت را طی می کند و البته این سخن به معنای رشد شرکت ها در بازار بورس نیست. با این شاخص می توان رشد بازار را سنجید. مثبت بودن ارزش سهام شرکت ها باعث می شود که شاخص کل مثبت باشد ولی در شاخص هم وزن، بازدهی شرکت ها عامل تعیین کننده بوده و کل سرمایه شرکت نمی تواند عامل تاثیرگذاری باشد.

روند شاخص هم وزن و شاخص کل

شاخص کل هرگز عامل درستی برای ارزیابی بازدهی شرکت ها در بازار بورس نیست و فقط می توان با شاخص هم وزن می توان این کار را انجام داد.
عامل مهم در شاخص هم وزن این است که تعداد شرکت های پذیرفته شده در بازار بورس عامل مهمی بوده و اندازه و تعداد سهام شرکت هرگز عامل تاثیرگذاری نیست. خطر و ریسک در شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل کمتر است. پس مشخص می شود که شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل کمتر تغییر می کند. از شاخص هم وزن می توان در صندوق های شاخص هم استفاده کرد تا بتوان ریسک را به حداقل رساند و شفاف عمل کرد.

عاملی مهم برای بررسی دقیق عملکرد شرکت های بورس

با شاخص هم وزن می توان عملکرد شرکت ها را بررسی کرده و روند تحولات بازار را بررسی کرد و رشد یا رکود آن را متوجه شد. هم شرکت های بزرگ و کوچک در شاخص هم وزن ، مساوی هستند. با شاخص هم وزن می توان بازار سرمایه را تحلیل کرد و وضعیت آن را به دقت بررسی کرد.

عملکرد گسترده شاخص هم وزن در مقایسه با شاخص کل

با کمی دقت و توجه متوجه می شویم که شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل دقیق تر بوده و می توان با بهتر بازار بورس را بررسی کرد. این شاخص نسبت به شاخص کل جامع تر بوده و می توان گفت که این شاخص را بهتر می توان به کار برد. این شاخص عامل مناسبی برای سنجش وضعیت بازار است و شما می توانید با آْن وضعیت بازار بورس ایران به بهترین شکل ممکن بسنجید.

پیشنهاد میکنم اگر تمایل دارید در دوره آموزش بورس شرکت کنید حتما این فایل ویدیویی را نگاه کنید 

نتیجه گیری

شاخص هم وزن یکی از معیارهای مناسب برای سنجش معاملات در بازار بورس است و برخلاف شاخص کل اندازه شرکت در این معیار تاثیر چندانی ندارد و اگر وضعیت منفی باشد، آن هم منفی خواهد شد. معامله کنندگان بهتر است که جهت موفقیت در معاملات، این شاخص را جدی بگیرند.

تفاوت شاخص کل و شاخص هم وزن ,فرق شاخص کل و شاخص هم وزن ,تفاوت شاخص کل با شاخص هم وزن

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

  1. نوری پاسخ

    سلام ممنون از مطالب خوبتون
    یه سوال داشتم اولین محتوا که بتونه به یک نفر در رابطه با ورود به بورس کمک کنه توی سایت دارید؟ویا اگر فایلی چیزی دارید به ایملم بفرستید ممنون میشم😘😘😘😘❤💙❤

  2. معصومه پاسخ

    بسیار تشکر میکنم از شما که مطالب ارزشمندی رو بصورت رایگان در اختیار ما میزارید ،به امید سود های چند هزار درصدی برای همه دارم🌹🌸🌹🌼🌹🌸🌼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *