تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹
dps و eps

مهم ترین تفاوت EPS و DPS در بورس چیست؟

تفاوت EPS و DPS در بورس یکی از مفاهیم اصلی بورس ایران است و لازم است که سرمایه گذاران بورس آن را به دقت بررسی کرده و درباره آن اطلاعات لازم را بدست بیاورند،با سایت بورس ملت همراه ما باشید.

ازEPS شروع میکنیم که سرمایه گذاران تازه و مبتدی به این مفهوم بسیار توجه می کنند و سوالی که در ذهنشان میآید EPS کلا چی هست، در بررسی وضعیت سرمایه و نقدینگی یک شرکت این مفهوم پا به عرصه می گذارد. مفهوم EPS بر میزان سرمایه شرکت به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر می گذارد. این مفهوم با میزان سودی که شرکت به دست می آورد برابری می کند. این مفهوم همان میزان سود هر سهم است و با تقسیم کل درآمد یک شرکت بر تعداد سهام آن بدست می آید.

اگر میخواهید در بورس استاد بشی توصیه میکنم روی این لینک قرمز کلیک کن و تا اخر ویدیو  رو ببین  پکیج آموزش بورس  از مبتدی تا پیشرفته.

EPS

EPS

EPSچیست؟

مفهوم EPS سودی است که شرکت در ابتدای سال پیش بینی می کند تا در پایان سال به آن دست یابد. شرکت ها موظف هستند عملکرد سال گذشته را به بورس اعلام کرده و در صورتی که نتوانسته اند که eps پیش بینی شده را محقق کنند از کارشناسان مشاوره بگیرند تا در دوره بعدی این چنین اتفاقی نیفتد.البته این یک مفهوم پیش بینی شده ولی هنوز محقق نشده است. در بورس ایران برای هر شرکت این عدد نوشته شده و فقط پیش بینی شده و هنوز قطعیت نیافته است.

EPS محقق شده

این مفهوم همان عددی است که شرکت در انتهای سال مالی آن را بدست می آورد. حسابداران و مدیران مالی شرکت تمامی حساب های شرکت را بررسی می کنند و عددی را اعلام می کنند که همان ‌EPS محقق شده است.

EPSتعدیل شده

زمانی که عملکرد شرکت را بررسی می کنند در صورتی که نسبت به ملاک پیش بینی شده این عدد پایین تر باشد مشخص می شود که این مفهوم تعدیل شده است.

نکات مهم و بارز درباره EPS شرکت ها

 • این عدد هر سال با توجه به شرایط مختلف اقتصادی تغییر می کند. به همین دلیل این رقم ثابت نیست و هر سال تغییر می کند.
 • شرکت ها موظف هستند که هر سال این عدد را پیش بینی کرده و به بورس تسلیم کنند و البته در پایان همان سال عددی که بدست آورده اند را اعلام کنند. عملکرد شرکت در این عدد تاثیر به سزایی دارد و ممکن است در پایان سال کاهش / افزایش / تعدیل داشته باشد.
 • عددی که بدست آمده برای سال جدید مبنا قرار می گیرد و برهمان اساس برای سال جدید، پیش بینی می شود.

سود نقدی سهام یا DPS

سود نقدی سهام است که بین سهامداران تقسیم می شود و متناسب با هر شرکت متفاوت است. همه شرکت ها در رابطه با سود نقدی سهام سیاست های مختلفی دارند. در برخی شرکت ها این سود بین سهامداران تقسیم می شود و در برخی دیگر نقدینگی طرح های خود را تامین می کنند.

سود نقدی سهام یا DPS

تفاوت EPS و DPS در بورس

DPS بخشی از این ملاک ومعیار بوده و هردو آن ها همان سود شرکت است و نسبت به هم متفاوت هستند. DPS نسبت به EPS کمتر است بخاطر این که بخشی از سود است که شرکت آن را نزد خود نگه می دارند.

نکات مهم
 • برخی از شرکت ها DPS را بین سهامداران تقسیم نمی کنند و مقداری از آن را نزد خود نگه می دارند.
 • DPS به سهامداران شرکت تعلق می گیرد. حتی اگر سهامداری، سهم خود را بفروشد بازهم DPS به او تعلق می گیرد.
 • شرکت ها لازم است که DPS را به طور معمول ۸ ماه تقسیم می کنند و برخی از شرکت ها این کار را زودتر و برخی دیرتر انجام می دهند.

تعیین سود یا زیان شرکت ها در بورس

سود یا زیان شرکت فقط به این دو عدد محدود نمی شود و می توان با عوامل دیگری؛ آن را مشخص کرد. سود یا زیان شرکت همیشه در یک دوره زمانی مشخص می شود و لازم است که با عوامل دیگری عملکرد شرکت به دقت بررسی شود.
برخی کارشناسان بر این باور هستند که لازم است این شاخص حذف شود تا سرمایه گذاران بتوانند با خیال راحت در مورد سهام شرکت ها سرمایه گذاری کنند که بر این قضیه انتقاداتی وارد شده است.

تعیین سود یا زیان شرکت ها در بورس

مقایسه عملکردهای شرکت در بورس

فرض کنید که EPS دو شرکت بورس یکسان باشد ولی یکی از آن ها با سرمایه گذاری کمتری این رقم را بدست آورده است. شرکتی که بتواند با سرمایه گذاری اندکی EPS بیش تری را بدست بیاورد مشخص می شود که عملکرد خوبی داشته است و اگر همه عوامل مساوی باشد می توان نتیجه گرفت که EPS بزرگ تر نشان می دهد که شرکت عملکرد بهتر و قوی تری داشته است.

EPS و DPS در بورس هردو سودهای شرکت های پذیرفته شده در بورس است و هر چقدر که رقم بزرگ تری باشد به همان اندازه مشخص می شود که شرکت عملکرد بهتری دارد.این دو سود در هر حال به سهامداران تعلق می گیرد و حتی سهامدارانی که سهم خود را فروخته باشند بازهم این سودها به آن ها تعلق خواهد گرفت.

*پیشنهاد  میکنم محتوای نسبت P/E چیست را مطالعه کنید

نگاهی عمیق و دقیق به مفهوم EPS

بیشتر شرکت های پرداخت سود سهام ، سود سهام را هر سه ماه یکبار و همزمان با گزارش های مالی سه ماهه مورد نیاز پرداخت می کنند. سود هر سهم به درآمد خالصی است که شرکت پس از تمام هزینه ها و مالیات بر تعداد سهام مانده مانده تقسیم می کند. هنگامی که این عدد منتشر می شود ، می توان آن مقدار را با مبلغ سود سه ماهه ای که شرکت برای سه ماهه پرداخت کرده مقایسه کرد.

یک هدف مشترک شرکتی تولید EPS است که سال به سال رشد می کند. اثرات فصلی ممکن است باعث شود درآمد از سه ماهه به سه ماهه تغییر کند. برای به دست آوردن تصویر دقیق تر از درآمد ، نتایج سال را مقایسه کنید یا سه ماهه مشابه سال قبل را مقایسه کنید (مانند سه ماهه دوم سال گذشته در مقایسه با سه ماهه دوم سال جاری).

شناخت دقیق DPS

نسبت پرداخت سود سهام مبلغ سود تقسیم بر سود هر سهم است. نسبت را می توان به صورت سالانه یا سه ماهه محاسبه کرد. نسبت پرداخت کمتر به این معنی است که شرکت سود اضافی برای افزایش سود سهام در آینده دارد. اگر به دنبال رشد سود سهام بلند مدت و پایدار هستید ، مقایسه نسبت سود سهام طی چندین سال نشان می دهد که آیا این شاخص آنقدر سریع رشد می کند که بتواند از نرخ رشد سود سهام حمایت کند. شرکتهای بزرگ و ثابت با رشد مداوم درآمد نسبت به شرکتهای دارای نرخ رشد متناقض EPS توانایی پرداخت نسبت بیشتری را دارند.

پیشنهاد مقاله:سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس چه کسانی هستند؟

نتیجه گیری

EPS و DPS دو مفهوم بنیادی در بورس ایران هستند و هردو نشان دهنده عملکرد شرکت در طول سال مالی است و به گروه بندی هایی مانند پیش بینی شده، محقق شده، تعدیل شده تقسیم می شوند. شرکت ها براساس EPS سال جاری که بدست آورده اند، می توانند عملکرد خود را برای سال جدید مشخص کرده و اقدام نمایند. EPS و DPS سود شرکت نسبت به سهام خود در بورس است و به سهامداران شرکت تعلق می گیرد و شرکت این سود را در بازه زمانی ۸ ماهه بین سهامداران خود تقسیم کرده و برخی از شرکت ها این کار را دیرتر انجام می دهند و حتی در برخی دیگر این سود را برای پروژه های بعدی خود به صندوق شرکت می سپارند.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

 1. حجت پاسخ

  فکر کنم توی بازار ایران eps و dpsحواب نمیده خود بازار هم نمیدونه کجا میره بنظرم مذخرف ترین بازار دنیاست وقتی ک از ۷۵۰تا شرکت بورسی ۷۰۰تاش منفی هست شاخصی همرپایینه اون موقع eps و dpsچی کار میکنن؟بنظرم باید نگاهمون به بازار بورس ایران یه مقدار ک ن خیلی زیاد متفاوت باش
  از ما گفتن

  1. بورس ملت نویسنده پاسخ

   سلام دوست عزیز درسته که اکثر سهام های بورس ایران در اصلاح هستند و نگرانی شما رو هم تا حدودی درک میکنم ولی این ریزش باعث نمیشه که بگیم eps و dps دیگر در ایران جواب نمیدن -در همه جای دنیا این اصلا وجود داره -امید وارم همین محتوا رو دوباره کامل بخونید و درک درستی از eps و dps داشته باشید
   موفق و پر سود باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *