تاریخ امروز۲۹ دی ۱۳۹۹
صف خرید و فروش در بازار سهام

صف خرید و فروش در بازار سهام(آپدیت)

این روزها با آزاد شدن سهام عدالت، خونی دوباره به رگ‌های بازار بورس پمپاژ شد و هرگاه که رونق در بازاری وجود داشته باشد، بدون‌شک این اتفاق به نفع همه تمام میشود؛ عموما پس از ورود به بازار بورس با اصطلاحات ناآشنایی برخورد میکنیم که باید درباره آنها اطلاعات کسب کنیم؛ صف خرید و  فروش در بازار  بورس و اوراق بهادار یکی از اصطلاحاتی پرکاربرد هستند که باید با آنها آشنا شوید؛ غافل شدن از این موارد باعث ضررهای هنگفتی میشود؛ امروز قصد داریم ضمن تشریح دقیق و مفصل صف خرید و فروش، نکات طلایی بورس را جهت بهبود کسب و کار شما در بازار بورس ایران بیان کنیم.

صف خرید در بورس (نحوه شکل گیری صف خرید)

صف خرید امروز بورس، صف خرید دلار امروز، صف خرید کارگذاری مفید و ..؛ جملاتی که مکرر به آن برمیخوریم؛ حال پس از مقدماتی که گذشت به مبحث تخصصی خود که درباره صف خرید و فروش سهام است میپردازیم؛ تعریف ساده صف خرید این است که مشتریان زیادی در انتظار خرید سهامی هستند که روبه پیشرفت است؛

به عبارتی اگر پیش بینی شود که در آینده ارزش سهام یک شرکت افزایش پیدا می کند، بدون شک کسانی که سهامی در آن شرکت دارند حاضر به فروش سهام خود نمی شود و همچنین سرمایه گذاران دیگر هم تلاش می کنند تا سهامی از آن شرکت را خریداری کنند تا آنها هم سودی به جیب بزنند؛ و در این وضعیت است که صف خرید به وجود می آید؛ به‌بیان ساده‌تر وقتی تقاضا برای خرید سهام زیاد می شود و عرضه آن سهام به صفر می رسد، میگوییم صف خرید بورس شکل گرفته است.

پیشنهاد میکنم محتوای جامع “بورس چیسترا بصورت صوتی با بهترین کیفیت گوش کنید،البته بعد از مطالعه کامل این محتوا.

صف فروش در بورس (نحوه شکل گیری صف فروش)

صف فروش دقیقا برعکس صف خرید است یعنی اگر پیش بینی شود که ارزش سهام شرکتی قرار است در آینده کاهش پیدا کند، سهام‌داران آن شرکت سعی می کنند سهام خود را بفروشند و از طرف دیگر هیچ تقاضایی برای خرید آن سهام وجود ندارد در چنین شرایطی صف فروش به وجود می‌آید؛ به عبارتی صاحبان سهام میخواهند از ضرری که در راه است ایمن باشند و از از ضرر با سهام درحال سقوط فرار کنند؛ اما خب آیا کسی علاقه به خرید سهام درحال سقوط دارد؟!

صف فروش در بورس

دلیل ایجاد صف خرید و فروش

دراینجا ممکن است بپرسید که علت ایجاد صف خرید و فروش چیست؟ و چرا صف خرید و فروش از اهمیت بالایی برخوردار است؟؛ دلیل ایجاد صف خرید را می تون عرضه کم و تقاضای زیاد برای سهام یک شرکت دانست که درحال پیشرفت است و قرار است سهام‌داران آن به سود خوبی برسند؛ درمقابل دلیل ایجاد صف فروش هم عرضه زیاد و تقاضای کم برای سهام یک شرکت است که به هردلیلی درحال ضرر و سقوط است.

حال میخواهیم یک مثال برای ایجاد صف خرید برایتان بیان کنیم؛ فرض کنید که با این تیتر مواجه میشوید، “عرضه بیش از ۵۰ هزار تن فولاد در بورس کالای ایران” خب پس از شنیدن این خبر همه به سراغ صحت و سقم این خبر میروند تا اول از آن مطمئن شوند، سپس بدون اتلاف وقت به حد لازم از این سهام خریداری میکنند، و چون تحلیلگران زیادی به این نتیجه رسیده اند که امروز روز خرید سهام فولاد است، تقاضای خرید بالا رفته و از عرضه سبقت میگیرد؛ در اینجاست که صف خرید شکل میگیرد و با توجه به اولویت‌های موجود این صفوف تنظیم میشوند؛ ما این اولویت‌ها را در ادامه‌ی مطالب به شما خواهیم گفت.

نکاتی که باید هنگام ایجاد صف فروش و صف خرید به آن توجه کرد

۱. صف خرید و فروش همه چیز نیست: نکته مهمی که باید به آن بپردازیم این است که وجود صف خرید همیشه دلیل قطعی بر این نیست که آن سهام ارزش زیادی پیدا میکند و یا حتی برعکس آن، وجود صف فروش هم دلیل قطعی بر این نیست که ارزش سهام آن شرکت کاهش پیدا می کند؛ گاهی دیده شده که بعد از یک روز ورق برگشته و اوضاع دگرگون شده؛ این خود دلیل محکمی است که تنها ملاک و معیارمان صف خرید و فروش نباشد به دیگر پارامترها هم توجه کنیم مانند تحقیق از منابع معتبر در مورد شرکتی که سهام آن را مدنظر دارید.

۲. حجم نمایشی: برای سفارش سهم‌هایی که در صف خرید و فروش میباشند، از گزینه «حجم نمایشی» به هیچ عنوان استفاده نکنید، چون اگر حجم فروش خود را نصف میزان فروش خود تعین کنید، آن نصف دیگر به انتهای صف فروش منتقل میشود؛ پس به جز کم‌کردن حجم، هر ویرایشی که انجام می دهیم باعث می شود جایگاه ما در صف تغییر کند.

۳. محدودیت دامنه نوسان:این اصطلاح بورسی را بارها شنیده‌ایم؛ حال چه‌ربطی به موضوع ما دارد؟ ما برای ارزیابی صف خرید و فروش در هرروز باید مدنظر داشته باشیم که هر سهم هر نماد در یک روز چه‌میزان ممکن است تغییر کند؛ دامنه نوسان همانطور که از اسمش پیداست حد و اندازه بالا و پایین رفتن قیمت بورس را میرساند و درواقع حداکثر مقدار افزایش یا کاهش ارزش یک سهام را دامنه نوسان میگویند، که البته در ایران محدوده نوسان آن ۵% می باشد که این مقدار نوسان به قیمت پایانی یک سهام در روز گذشته بستگی دارد؛ پس خیالتان راحت، سهام یک شرکت در یک روز نمی تواند بیشتر از ۵% افزایش پیدا کند یا بیشتر از ۵% کاهش پیدا کند.

دامنه نوسان به دلیل جلوگیری از افزایش و کاهش شدید قیمت و جلوگیری از نوسانات شدید در بازار بورس تهران تعیین شده است؛ که درواقع یک شبه کسی بخش زیادی از سرمایه‌اش را از دست ندهد؛ و البته برای این که یک شبه ره صد ساله را نپیماید؛ وجود این محدودیت بدون شک به‌نفع رونق بازار است؛

چون اگر برخی سرمایه گذاران یک به یک حذف شوند و برخی دیگر یک به یک ثروتمندتر دیگر بورس تبدیل میشود به تورنومنت جام حذفی! ،که بدون شک ریسک پذیری مرگ باری را میطلبد؛ البته در بازار بورس بین المللی هم این واژه ناآشنا نیست و در کشور های مختلفی از جمله ترکیه رواج دارد، البته برعکس، مثلا در بازار بورس آمریکا و یا بازار بورس آلمان، این محدودیت وجود خارجی ندارد!

چگونه در صف خرید سهام بخریم؟

اگر سهامی که در صف خرید است شما را وسوسه کرده و یا از اخبار موثقی شنیده‌اید که پیشرفت آن سهام قطعی است و به فکر خرید افتاده‌اید ما راه حل اصولی خرید سهام در صف خرید را به شما آموزش میدهیم؛ برای خرید سهام یک شرکت باید سفارش خرید خود را در سامانه معاملاتی ثبت کنیم اما همانطور که میدانیم صف خرید به این دلیل شکل می گیرد که تقاضا برای خرید یک سهام زیاد می شود و عرضه به حداقل میرسد؛

پس اینجا افرادی شانس بیشتری برای خرید سهام دارند که بیشترین قیمت را ثبت کره‌اند؛ همچنین بین کسانی که قیمت یکسانی را ثبت کرده‌اند، تنها کسانی که سفارش خود را زودتر ثبت کرده‌اند بیشترین شانس را برای خرید سهام دارند؛ پس در صورت مواجهه با چنین شرایطی باید فورا تصمیم گرفته و اقدام کنید؛ شک نکنید هرلحظه تعلل شما چیزی جز کم‌کردن شانس خریدتان نیست!

چگونه در صف فروش سهام بفروشیم؟

اگر هم طی اخبار از منابع معتبر شنیده اید که سهمتان در حال سقوط است؛ دیگر وقت تلف کردن را کنار بگذارید؛ گاهی یک ضرر جزئی را باید به‌جان بخرید تا ضرر بیشتری را متحمل نشوید، از ضرر کردن نترسید، ضرر بخشی جدانشدنی از وجود بازار بورس است؛ برای فروش سهام خود مثل خرید سهام، باید سفارش خود را در سامانه معاملاتی ثبت کنیم و چون تقاضا برای خرید سهام آن نماد به حداقل رسیده است، آن سهام در صف فروش قرار می گیرد؛ اگر بپرسید “صف فروش چقدر طول میکشد؟” باید بگوییم که بستگی به شما دارد؛

افرادی شانس بیشتری برای فروش سهام خود دارند که کمترین قیمت را ثبت کرده‌اند و بین افرادی که قیمت یکسانی را ثبت کرده‌اند کسانی شانس بیشتری دارند که زودتر اقدام به ثبت سهام خود کرده‌اند؛ بازهم به شما پیشنهاد میکنیم که ضررهای جزئی را از خاطر ببرید و امید واهی به پیشرفت سهام سقوط کرده‌ی خود نداشته باشید؛ اگر حرفه ای باشید بزودی چند برابر آن ضرر را سود خواهید کرد!

تشخیص صف خرید و فروش

اگر شایعاتی شنیده‌اید و قصد دارید از وضعیت سهام نمادی باخبر شوید که آیا در صف خرید و یا فروش میباشد یا خیر کافیست با رفتن به صفحه شرکت مورد نظر، در سایت tsetmc.com، مشاهده کنید که صف خرید و فروش سهام آن شرکت در چه وضعیتی قرار دارد؛ فراموش نکنید که توجه به شایعات در این زمینه بسیار مهم است؛ چراکه اگر بی‌توجهی کنید ممکن است ضرر چند میلیونی کنید و یا حتی ممکن است سود چند میلیونی را از دست بدهید، که هردو عذاب وجدان شدیدی را بهمراه خواهند داشت؛ پس ریزبین، دقیق، باحوصله و بردبار باشید.

تشخیص صف خرید و فروش

نفر چندم صف خرید هستم؟

شما میتوانید وضعیت جایگاه خود را در صف خرید و فروش سهام نماد مورد نظر خود از صفحه معاملات آنلاین کارگذاری خود (کارگذاری آگاه، کارگذاری مفید و یا سایر کارگذاری‌ها)، مشاهده کنید.

چگونه صف خرید را پیش بینی کنیم؟

راه‌های متعددی برای پیش بینی و تحلیل درباره سهام نماد مورد نظر شما وجود دارد؛ برای مثال میتوانید با مقایسه معاملات سهام شرکت با حجم مبنای آن (حجم مبنا: حداقل تعداد سهام یک شرکت که باید در یک روز معامله شود) به نتیجه برسید؛ همچنین تعداد بازدیدهایی که هر شرکت در روز دارد نیز، میتواند به شما کمک کند.

هرگز از اخبار و اطلاعیه‌های معتبر غافل نشوید، اگر میخواهید در تجارت بورسی خود موفق باشید باید دائما گوش به زنگ اخبار و اطلاعات تازه از منابع مورد اعتماد خود باشید.

نکات طلایی بازار بورس

در پایان نکات مفیدی را گلچین کرده‌ایم تا شما عزیزان با مطالعه آن فعالیت بورسی خود را گسترش داده و در کار خود پیشرفت کنید؛ این نکات عبارتند از:

۱. انتخاب درست: سهم‌هایی که برای خرید انتخاب می کنید بهتر است میانگین حجم معاملات آنها بالا باشند؛ هرچه حجم معاملات کمتر باشد ریسک پذیری شما بیشتر میشود؛ هیچگاه فراموش نکنید که سود خوب فقط درجایی صورت میگیرد که رونق اقتصادی در آنجا جریان داشته باشد.

۲. تشکیل سبد: برای اینکه خطر ریسک بالا را تجربه نکنید پیشنهادی برای شما داریم، هرچقدر هم درست تحلیل کنید بازهم نمیتوان صد در صد به‌روال بازار و عدم نوسان پی برد؛ در این صورت سهام هم یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه کنیم؛

سبد سهام را اگر بخواهیم تشریح کنیم باید بگوییم، سبد سهام یعنی سرمایه‌ای را که برای خرید سهام در نظر گرفته‌اید را به جای این که به یک شرکت واگذار کنید، آن را به چند قسمت تقسیم کرده و سهام چند نماد را خریداری کنید؛ این توضیع خرید به شما کمک میکند که درصد ریسک سرمایه‌گذاری شما کم شود.

۳. تحلیل درست: مهم‌ترین اصلی که باید از شروع کار آن را مدنظر داشته باشید این است؛ در بازار بورس یا باید تحلیلگر خوبی باشید، یا تحلیلگر خوبی بشوید؛ در غیر این دو صورت شما محکوم به شکستید؛ تحلیل خوب تحلیلی است که برای بدست آوردن آن استراتژیک خاصی بچیند؛

اخبار را با جزئیات دنبال کنید، به مصاحبه‌های هیات مدیره نمادهای مدنظر خود توجه کنید، با صبر و حوصله جورچین اطلاعات خود را مانند یک کارآگاه برسی کنید و به آن فکر کنید؛ شما وقت نمیکنید اطلاعات جزئی مربوط به هر نماد را برسی و تحلیل کنید؛ پس بجای وقت تلف کردن و کاری را ناقص رها کردن، تمرکز خود را بر بخشی از بازار متمرکز کنید که به آن امید بیشتری دارید.

جمع بندی

اگر میخواهید در بازار بورس و اوراق بهادار همیشه یک برنده باشید و پول خوبی به جیب بزنید این مطلب را فراموش نکنید که سود در این بازار باد آورده نیست؛ زحمات و تحلیل‌های شما است که قرار است شما را به موفقیت برساند؛ پس فکر نکنید قرار است در بورس یک شبه ره صد ساله طی کنید؛ آگاهانه قدم بردارید، از کارگذاری های معتبر(کارگذاری مفید و کارگذاری آگاه) استفاده کنید، دل بکار بدهید و از مشورت با افراد کارکشته غافل نشوید که موفقیت از آن کسی است که با بلندپروازی‌های خود تلاش کند.ودر آخر تشکر میکنم که با این مقاله از سایت بورس ملت همراه ما بودید.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

یک نظر

 1. شیرافکن پاسخ

  خیلی جالبه دیروز یه سهمی صف فروش بود الان همون شده صف خرید،واقعا من نمیدونم جریان چیه ک ملت با چ علمی اینطوری خرید و فروش سهام میکنن خدا ب دادمون برسه

 2. Mahsa.al پاسخ

  سلام به مردم احساسی خودم اقا فقط میخوام ببینم بعضیا با چ استدلالی اومدن بورس؟!یه روز توی صف فروشن یه روز هم صف خرید،خدا ب داد هممون برسه 😕

  1. بورس ملت نویسنده پاسخ

   سلام دوست عزیز
   زمانی که مردم با شانس و یا با حرف اینو اون در بازار بورس فعالیت کنند همین صف های خرید و فروش سنگین هم هست،مردم باید آموزش ببینند و بعد شروع به معامله کنند

   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *