تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹
بازار پایه فرابورس چیست

بازار پایه فرابورس چیست و چه رنگ هایی دارد؟

یکی از پنج بازار فعالی که در بازار بورس وجود دارند، بازار پایه فرابورس می باشد. افراد بسیاری با بازار فرابورس آشنا هستند، و می دانند شرکت هایی که تمام شرایط را برای حضور در بازار بورس ندارند، وارد بازار فرابورس می شوند. اما آیا همه این افراد در خصوص بازار پایه نیز اطلاعات کاملی دارند؟ ما قصد داریم در این مطلب به توضیح بازار پایه در بازار فرابورس بپردازیم. تا بدانیم این بازار چیست، علت رنگ بندی آن چه می باشد، و آیا سرمایه گذاری در بازار پایه فرابورس می تواند سود دهی مناسبی داشته باشد یا خیر؟ 

تمامی شرکت هایی که قادر نیستند در بازار بورس حضور داشته باشند، وارد بازار فرابورس شده و در این بازار سهام خود را عرضه می کنند. سهامداران بهتر است این نکته را در نظر داشته باشند که سرمایه گذاری در بازار پایه فرابورس از ریسک بسیار بالایی برخوردار است. زیرا شرکت هایی که پیش از این باید منحل می شدند نیز، در این بازار حضور دارند و فعالیت می کنند. اما مسلما همانطور که بازارهای مختلف سرمایه گذاری قوانین خاص خود را دارد، بازار پایه نیز از این قوانین برخوردار می باشد. اجازه دهید بیشتر با این بازار اشنا شویم. 

منظور از بازار پایه فرابورس چیست؟ 

بازار پایه را به طور کلی باید محلی برای ثبت نام و خرید و فروش سهام شرکت هایی به شمار آوریم، که در سازمان بورس ثبت شده اند. اما این شرکت ها شرایط آن را ندارند که در یکی از بازار های بورس و فرابورس پذیرفته شوند. 

قبلا که این بازار عضوی از بازار فرابورس بود، خود به سه تابلوی الف، ب و ج تقسیم می گردید. به این صورت که هر چه در این بازار به سمت پایین تر حرکت می کردیم، باید ریسک بیشتری را برای سرمایه گذاری خود در نظر می گرفتیم. پیش از این دامنه نوسان قیمت در بازار پایه فرابورس بر روی عدد ۱۰ قرار گرفته بود. 

اما قوانین خاصی برای این بازار در نظر گرفته شد، که منجر شد تغییرات چشمگیری در بازار پایه به وجود آید. تابلوهایی که با رنگ های مختلف در این بازار وجود دارند، بسته به میزان سرمایه شرکت ها و معاملاتی که انجام می دهند دسته بندی شده اند. 

تفاوت در رنگ بندی بازار پایه فرابورس

سه رنگ متنوع در بازار پایه وجود دارد، که بیانگر شرایط معامله ای خاص می باشند. رنگ بندی بازار پایه فرابورس به سه نوع تقسیم می شود. تابلوی زرد رنگ، تابلوی قرمز رنگ و تابلوی نارنجی. دامنه نوسان در تابلو های قرمز ۱ درصد می باشد، در حالی که دامنه نوسان در تابلو نارنجی ۲ درصد و تابلوی زرد ۳ درصد است. 

نحوه انجام معامله در هر کدام از این تابلو ها، شرایط خاص خود را دارد. به این صورت که در تابلو زرد، معاملات به صورت دو روز در هفته و حراج ناپیوسته انجام می شود. در حالی که معامله در تابلوی نارنجی به صورت یک روز در هفته و به صورت حراج ناپیوسته می باشد. 

اما برای انجام معامله در تابلوی قرمز، تنها یک روز در ماه حراج ناپیوسته وجود دارد و میتواند اقدام به انجام معامله نمود. این تفاوت ها در واقع نحوه و شرایط انجام معامله در بازار پایه فرابورس را بیان می کند. به طور کلی باید بیان نماییم که تمامی معاملاتی که در بازار پایه انجام می شوند، به دو صورت حراج تک قیمتی و حراج پیوسته می باشد. 

حراج پیوسته همچون بازار های اول و دوم فرابورس، به صورت مستمر خرید و فروش سهام را انجام می دهد. اما در روش حراج تک قیمتی، بیشتر سهام های شرکت، با نقد شوندگی بسیار پایینی اجرا می گردند. این نوع معاملات در بازار پایه فرابورس در بازه زمانی مشخصی و در یک مدت زمان تعیین شده خاص، صورت می پذیرند. 

پیشنهاد میکنم محتوای تفاوت بورس با فرابورس در چیست را با فایل صوتی گوش کنید

مهمترین قوانین جدید بازار پایه چه هستند؟

از آنجایی که تقریبا یک سوم ارزش بازار فرابورس متعلق به بازار پایه می باشد، در ایام گذشته سرمایه گذاران بیشتری را به سمت خود جذب می نمود. اما پس از آن که برخی از سودجویان، از طریق نوسانات بالای این بازار اقدام به فریب سهامداران نمودند، بازار فرابورس درگیر اجرای قوانین جدید برای سرمایه گذاری در این بازار گردید. 

قوانین جدید بازار پایه فرابورس، برای جلوگیری از بروز ضرر و زیان بیشتر به سهامداران خرد پایه گذاری شدند. طبق قوانین جدید بسیاری از مشکلات سهامداران برطرف گردید. این قوانین عبارتند از:
*صندوق های سرمایه گذاری سهامی و مختلط، تنها قادر هستند ۱۰ درصد از دارایی هایی که مدیریت آنها را در دست دارند، وارد بازار پایه فرابورس نمایند. 
*در صورتی که خرید و فروش سهام در بازار پایه به مدت سه روز متوالی، در یک جهت ثابت باقی بماند، در روز بعد نوسان قیمت هر سه تابلو به صورت صعودی خواهد بود. یعنی دامنه نوسان تابلو های زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب برابر با ۲ و ۴ و ۵ خواهد شد. پس از آن می تواند مجددا به حالت سابق خود باز گردد.
این قوانین از جمله مهمترین قوانین بازار پایه فرابورس به شمار می روند، که در اثر بروز تغییراتی در قوانین این بازار ایجاد شدند. 

 

بازار پایه فرابورس، بازار پایه فرابورس چیست، رنگ بندی بازار پایه فرابورس، قوانین جدید بازار پایه

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *