تاریخ امروز۷ اسفند ۱۳۹۹
تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال(قسمت دوم)

تحلیل بنیادی مبتنی بر عناصر عینی و واقعی است. هدف این است که در مورد پیشرفت مالی یک شرکت قضاوت کنیم و ارزش آن را تا حد ممکن تخمین بزنیم. برای این کار مراحل علمی مختلفی را دنبال خواهیم کرد. بنابراین تجزیه و تحلیل بنیادی یا تحلیلفاندامنتال باعث می شود تصمیمات سرمایه گذاری بر اساس یک تحلیل دقیق ، اقتصادی و علمی انجام شود که هم تجارت و هم محیط آن را در نظر بگیرد.

مراحل تحلیل بنیادی

مرحله ۱: تجزیه و تحلیل کلان اقتصادی

اول از همه ما زمینه را تحلیل می کنیم. وضعیت اقتصادی کشور که در آن شرکت فعالیت می کند چیست؟ در این مرحله ، تجزیه و تحلیل بر اساس شاخص های کلیدی مختلف خواهد بود

*تولید ناخالص داخلی
*گزارش خرده فروشی
*نرخ بیکاری
*وضعیت تولید صنعتی

این کارشناس با کمک این گزارش تحلیل فاندامنتال، به طور کلی سعی خواهد کرد تا یک روند را مشخص کند و وضعیت اقتصاد را در ” یک دوره” طبقه بندی کند . چهار مورد اصلی وجود دارد:

۱. رشد

در طی یک دوره رشد ، می بینیم که مصرف خانوار در حال افزایش است و نرخ بیکاری کاهش می یابد. تحلیلگران مالی اغلب از مرحله رشد به عنوان مرحله بهبودی یاد می کنند.تحلیل بنیادی

۲. رکود اقتصادی

برخلاف رشد ، این مرحله از کندی فعالیت اقتصادی را می یابیم. در این دوره ، اقتصاد تمایل به نزول دارد. رکود اقتصادی هنگامی اعلام می شود که تولید ناخالص داخلی برای دو چهارم متوالی منفی باشد.

۳. شرایط شغلی

این دوره های به اصطلاح مراحل انتقال بین دوره رشد و رکود اقتصادی هستند. از این رو توانایی شناسایی دوره های فعالیت اقتصادی بالا بسیار مهم است.

۴- اقتصاد کم

درست همانطور که رکود اقتصادی برای مخالفت با رشد است ، می توان مرحله ای از شرایط اقتصادی بالا و پایین را نیز تشخیص داد. این دوره را دوره افسردگی نیز می نامند. عموماً با بیکاری زیاد و فعالیت اقتصادی پایین مشخص می شود. این مرحله غالباً مهار چرخه جدید اقتصادی و بهبود احتمالی رشد در آینده است.

مرحله ۲: تجزیه و تحلیل بنیادی

برآورد خوب از وضعیت اقتصاد در مقیاس جهانی ، تعیین فرصت ها و زمینه های ریسک را ممکن می سازد. در حقیقت ، هر بخش اقتصادی بسته به دوره مشاهده شده متفاوت واکنش نشان می دهد. بنابراین ما تجزیه و تحلیل اقتصادی جهانی را با یک تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال دقیق از بازیکنان و ویژگی های یک بخش تکمیل می کنیم تا تصمیم بگیریم کدام سرمایه گذاری را انجام دهد

مبانی تجزیه و تحلیل بنیادی

یک تحلیل بخش بر اساس ۴ محور اصلی انجام می شود:

۱. محصول شرکت

ابتدا به بررسی مبانی شرکت و محصول آن می پردازیم. ویژگی های محصول یا خدمات ارائه شده چیست؟ گزاره ارزش منحصر به فرد آن چیست؟ در مورد فرآیند تولید و فناوری مورد استفاده چطور؟

در مرحله دوم تجزیه و تحلیل تقاضا می آید ، بخش های مشتری هدف چیست؟ کل پتانسیل از نظر فروش و گردش مالی چیست؟

۲. تجزیه و تحلیل رقابتتحلیل بنیادی

پیشنهادات رقابتی چیست و عملکرد آنها چیست؟ شرکت پیشنهادی چگونه با رقبای خود مقایسه می کند؟

۳. تحلیل استراتژی ها

آیا اخیراً اطلاعیه هایی از طرف رقبا ارائه شده است که ممکن است منظر رقابتی را تغییر دهد؟ در این مرحله ، استراتژی شرکت ها و هم دولت در رابطه با بخش را تحلیل می کنیم.

۴- تجزیه و تحلیل عملکرد

در آخرین مرحله از تحلیل بخش ، ما به تحلیل کارآیی بخش مورد تجزیه و تحلیل بنیادی و همچنین شرکتهای مختلف می پردازیم. برای این کار ، از اسناد عمومی موجود ، مانند آخرین حساب سود و زیان بازیکنان مختلف استفاده خواهیم کرد.

پیشنهاد مقاله:استفاده از تحلیل بنیادی‌ در بورس ایران (قسمت اول)

مرحله ۳: تحلیل بنیادی مالی

اکنون زمینه را در دو سطح جهانی و مقطعی بررسی کرده ایم. سرانجام ، ما می توانیم بر سلامت مالی شرکت پیش بینی شده متمرکز شویم و آن را تجزیه کنیم. برای این کار دو تحلیل انجام خواهیم داد. یک تحلیل حسابداری و یک تحلیل  بنیادی مقایسه ای.

تحلیل بنیادی حسابداری

به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل حسابداری ، تجزیه و تحلیل به طور عمده در نظر گرفته خواهد شد:

-ترازنامه حسابداری با تجزیه و تحلیل بنیادی دارایی ها و بدهی های شرکت
-صورت درآمد که امکان تجزیه و تحلیل هزینه ها و درآمد را فراهم می آورد.
-شاخص های کلیدی مختلف: گردش مالی ، مازاد عامل ناخالص یا سود خالص.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر ، در خواندن برگه تفصیلی ما در مورد تحلیل حسابداری و شاخص های اصلی دریغ نکنید . در حقیقت ، تسلط بر همه این شاخص ها بسیار مهم است و می توان به سرعت تجزیه و تحلیل مالی را مطالعه کرد.

تحلیل بنیادی مقایسه ای

تحلیلگران با استفاده از نسبت های مختلف مالی ، جداول مقایسه ای را برای تعیین وضعیت مالی شرکت به کار می گیرند. صدها نسبت وجود دارد. شما نیز مانند شاخص های تحلیل حسابداری ، باید آنها را بیاموزید بلکه تعیین کنید که مهمترین آنها برای کدام یک است. اکثر سرمایه گذاران و تحلیلگران تنها تعداد معدودی را حفظ می کنند که داشبورد آنها پر جمعیت خواهد شد.

در میان نسبتهای تحلیل  بنیادی مقایسه ای ، دو دسته اصلی وجود دارد:

نسبت های بازده و سودآوری: بازده سهام ، بازده دارایی ها ، حاشیه عملیاتی و غیره.
نسبت ساختار: بدهی ، نسبت بازپرداخت و غیره

مرحله ۴: تحلیل  بنیادی بازار

ما تجارت را در میکروسکوپ مطالعه کردیم و در محیط آن نیز آنالیز کردیم. اما تکامل آن در بورس چیست؟ با توجه به ارزش ذاتی شرکت ، آیا سهام زیر لیست نشده یا برعکس ، بیش از حد ذکر شده است؟ این آخرین مرحله در تحلیل بنیادی است.

مانند بسیاری از ستون های تحلیل بنیادی ، تجزیه و تحلیل بازار مبتنی بر تعداد زیادی نسبت است ، از جمله:

نسبت قیمت سود به شما این امکان را می دهد تا با توجه به نتایج شرکت ، قیمت سهم را تجزیه و تحلیل کنید. این با تقسیم قیمت سهم محاسبه می شود
بازده: سود خالص با قیمت سهم تقسیم می شود. این نسبت یک مکمل مهم برای است زیرا تصمیمات شما را با توجه به استراتژی مدیریت نمونه کارها شما راهنمایی می کند .

تخفیف داراییهای خالص: این شاخص برای ارزیابی شرکتهای هلدینگ و در نتیجه تخمین اینکه ارزش دارایی های نگه داشته شده بالاتر یا پایین تر از ارزش سهام است استفاده می شود.

در تیم بورس ملت سعی میکنیم اطلاعات شما را در زمینه آموزش بورس ارتقاء بدیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *